RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 18-05-2021 01:06   Güncelleme : 18-05-2021 20:12

Emeklilerimize Güç Katmak İçin Mücadele Ediyoruz

Haftada bir oluşturduğumuz Röportaj masasının konuğu Türkiye Emekliler Derneği Rize Şube Başkanı Recep Ali Derman oldu. Derman www.haberetanik.com ‘ a derneğin işleyişi, derneğin emeklilere sağladığı hizmetleri tek tek anlattı. Emekliler arasında çok düşük seviyede maaş alanlar var. Bu duruma derneğiniz nasıl bakıyor?

Emeklilerimize Güç Katmak İçin Mücadele Ediyoruz

 

 

Recep Ali DERMAN: “500 lira maaş alan emeklilerimiz var. 800-900 lira alan emeklilerimiz vardı Bunların maaşı 1500 liraya yükseltildi. Ama bu emeklilerimiz 3-5 yıl daha zam alamayacaklar. Bu günün ekonomik şartlarının altında bu rakamları maaş olarak almak emeklilerimizi ailesine, oğluna, torunlarına karşı incitiyor. Dernek olarak istediğimiz tek şey, en düşük emekli maaşı asgari ücrete eşitlenmesidir. Emeklilerimiz yüzdelik zam alırken az maaş alanlara az zam alıyorlar. Bu da emekli maaşları arasındaki makası açıyor Bunun düzeltilmesi gerekiyor. Emeklilerimiz eşe dosta muhtaç olmaktan kurtarılmalıdır”

*Son verilen emekli zammını nasıl karşılıyorsunuz?

Recep Ali DERMAN: “2021 yılı birinci altı ay emekli zamları, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için yüzde 8,36, memur emeklileri için yüzde 7,36 olarak açıklandı. Yüzdeli zamların emeklilerimizi korumadığından seyyanen zamların yapılmasını ve gerçekçi bir asgari emekli aylığının tespit edilmesini. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin Ocak aylıklarına yüzde 3 zam uygulanacak. Yüzde 3'lük zamma ek olarak yüzde 4,37'lik enflasyon farkı ile birlikte memur emeklilerinin aylıkları yüzde 7,36 artacaktır. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yapılacak zam ise, son altı ayda gerçekleşen tüfe oranı olan yüzde 8,36 olarak uygulanacaktır. Buna göre; SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yapılacak zam emekli aylığı seviyelerine göre şu şekilde olmaktadır. 1.500 TL aylığı olan bir emeklinin alacağı zam 125,4 TL; 1.750 TL emekli aylığı olan bir emeklinin alacağı zam 146,3 TL; 2000 TL emekli aylığı olan bir emeklinin alacağı zam 167,2 TL; 2.500 TL aylık alan bir emeklinin aylığında ise 209 TL artış oldu.   Emekli aylıklarına yüzdeli zamlar düşük olduğu gibi, kendi içinde de adaletsiz bir dağılım göstermektedir. Türkiye Emekliler Derneği, altı aylık tüfe artışına endeksli zam sisteminin değiştirilmesini savunmaktadır. TÜİK, yüzde 90’ı emeklinin harcaması olmayan 418 madde üzerinden yaptığı araştırmayla, genel enflasyonu hesaplamaktadır. Bu hesaplama yönteminin değiştirilmesi ve emeklilerin gerçek harcamaları üzerinden bir hesaplanma yapılması gerekmektedir. Emeklinin yaşam ücreti belirlenerek emekli aylıklarında iyileştirmelere gidilmelidir. Öncelikle, emeklilerin mutfak ve konut giderlerindeki yüksek artışların emekli aylıklarına yansıması sağlanmalı ve emeklilerimize daha fazla destek olunmalıdır”.

*Dernek olarak emeklilere nasıl destek olabiliyorsunuz?

Recep Ali DERMAN: “Dernek olarak 1 ay ödemesiz 6 ay eşit taksitle ödeme kaydıyla emeklilerimize kar amacı gütmeden kömür desteği veriyoruz. Kömür alanların kesintisini maaş aldığı Sosyal güvenlik kurumundan kesiyoruz. Kömür firmalarından teklifler alıyoruz, en uygun fiyatı veren firma ile anlaşma yapıyoruz. Anlaşma yaptığımız firmayı genel merkezimize onaylatıyoruz. Bu onay olduktan sonra verilen rakamları sosyal güvenlik kuruluşuna da onaylatıp ondan sonra emeklilere kömür yardımı yapmaya başlıyoruz. Rize’deki derneğimizim şubesinden yılda 250-300 emekli üyemiz bu hizmetimizden faydalanıyor”

*İntibak yasası konusunda neler yapıyorsunuz?

Recep Ali DERMAN: “2000 sonrası emekliler için ve emeklilik hakkını bekleyen EYT 'liler için de aynı kararlılıkla intibak mücadelesi sürdürüyoruz. Bütün Türkiye şunu biliyor ki; emeklinin intibak meselesini ilk gündeme getiren, bununla yetinmeyip yerel mahkemelere davalar açan, bu davaları Yargıtay aşamalarına, Anayasa Mahkemesi aşamalarına ve hatta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi aşamalarına kadar taşıyan yegâne kuruluş, Türkiye Emekliler Derneği'dir. TÜED kurulduğu tarih olan 1970 yılından bu yana, emeklinin hak arama mücadelesinin yegâne çatısı olmuştur. Emeklinin; İntibak sorununu, banka kuyrukları sorununu, promosyon talebini, bayram ikramiyesi talebini ilk olarak dile getiren ve bu sorunların çözümü ve taleplerin yerine getirilmesi için AİHM kapılarına kadar dayanan tek kuruluş Türkiye Emekliler Derneği olmuştur. Bunları bilmemek, bu başarıları hafife almak veya başkalarına pay biçmeye çalışmak en yalın ifadesiyle, bu kuruluşa haksızlıktır. Konut Edindirme Yardımı adı altında toplanan ve bir fonda biriken paraların iadesi de TÜED' in talepleri sonucunda gerçekleşmiştir. Bizler, emeklilerimizin adına talep etme makamlarıyız, lakin bununla da yetinmez, hukuki sınırlar içerisinde emeklinin haklarını sonuna kadar savunmayı da sürdürürüz. 2000 öncesi emekli olanların intibak meselesini nasıl çözüme kavuşturduk ve en düşük emekli aylığının Ocak 2021 itibariyle 2.420 TL seviyesine ulaşmasını sağladıysak, bu rakamı yükseltmek ve 2000 sonrası emeklilerimize intibak hakkını kazandırmak için de aynı kararlılıkla mücadele ediyoruz. Bundan hiç kimsenin en ufak bir şüphesi bile olmamalıdır. Nitekim bu davayı AİHM' e kadar taşıyarak bu kararlılığımızı gösteren, AİHM ve Anayasa Mahkemesi'nden sorunun çözüm yerinin parlamento olduğunun tespitini yaptıran yine ve sadece TÜED' dir”.

*Emeklilere dernek olarak başka sosyal hizmet veriyor musunuz?

Recep Ali DERMAN: “Emekliler derneği üyelerine Ankara-Kızılay’ da 120 yataklı misafirhanemiz var. Ankara’ya işi düşen üyelerimiz bu misafirhaneden yararlanıyor. Yine Ankara’ ya giden üyelerimize genel merkezimizden arkadaşlarımız her türlü lojistik hizmet veriyor. Üyemiz doktor isterse doktor buluyor. Mersin’ de huzurevimiz var. Huzurevinde kalmak isteyen üyelerimiz orada kalabiliyor. Yine Balıkesir Erdek Narlıköy’ de160 yataklı dinlenme tesisimiz var. Çok cüzi bir ücretle bu tatil beldesinden üyelerimiz faydalanabiliyor. Afyonkarahisar’ da 23 dönüm yer aldık. Dernek üyelerimize burada bir Termal tesis yapacağız Şu an bu proje aşamasındadır. Bu tesisin inşaatını en kısa zamanda başlatıp 3-5 yıl içinde de hizmete açmayı planlıyoruz”