RİZE
Giriş Tarihi : 08-04-2021 11:05   Güncelleme : 09-04-2021 00:35

Devlet Muhtarların Sıkıntılarını Gidermelidir

www.haberetanik.com sitesinin oluşturduğu röportaj masasının bu haftaki konuşu Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı Tuncay Maşalacı oldu. Başkan Maşalacı Muhtarların sıkıntıları, Rize ve çayın sorunları konusunda sorduğumuz sorulara mertçe cevaplar verdi. Muhtarların içinde bulunduğu sıkıntıların giderilmesini isteyen Başkan Maşalacı devletin muhtarları kaale almasını istedi

Devlet Muhtarların Sıkıntılarını Gidermelidir

 

 

*Muhtarların özlük hakları ile ilgili sıkıntılarınız var mı?

Tuncay MAŞALACI: “Bu güne kadar muhtarların özlük hakları tam anlamıyla karşılanmadı. Muhtarlar yasasının çıkması gerekiyor. Muhtarların maaşlarının asgari ücrete denkleştirilmesi gerekiyor. Devlet işe alımlarda muhtarlara kota vermelidir. Muhtarlar mahallesindeki, köyündeki 1-2 garibanı işe koyabilmelidir. Muhtarların mahallesiyle ve köyüyle ilgili planlamalara, programlara yetki verilmelidir. Muhtarlar kendi mahallelerinde yapılacak bütün çalışmalardan haberdar edilmelidir. Mahalle ve köylerde muhtarlık binaları olmayan muhtarlara binalar yapılmalıdır. Muhtar derneklerine ve muhtar federasyonlarına devlet tarafından yer verilmelidir. Protokollerde Muhtar Federasyonu başkanına yer ayrılmalıdır”

*Rize’de devam eden kentsel dönüşüme nasıl bakıyorsunuz. Bu dönüşüm vatandaşlarımızı etkiliyor mu?

Tuncay MAŞALACI: “ Tüm ilçelerimizin temsilcilerini içinde barındıran Federasyonumuz Rize'ye sadece il merkezi bazında değil, ilçelerinin tamamını da içine alarak değerlendirme yapmaktadır. Bu düşünceden hareket ile beklentimiz Rize il merkezinde ki kentsel dönüşüm projesinin ilçelere yayılmasıdır. Rize'ye olan hassasiyetimiz ilçelerimiz hususunda da aynı derecededir, önemdedir.  Tabi ki tüm bunları yaparken vatandaşımızın mağduriyet yaşamaması temel hedef olmalıdır. Kentsel dönüşüme dâhil edilen alanlarda vatandaşlarımızı koruyan ve kollayan bir adım ile hareket edilmesi önem arz etmektedir. Kentsel dönüşüm kapsamında bölgemiz ve ilimize böyle bir hizmeti uygun gören başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili bakanlık ve yetkililerine teşekkür ediyorum”

*Gübre fiyatları geçen yıla oranla yüzde 30 un üzerinde zam oldu. Bu durum üreticiyi nasıl etkiliyor?

Tuncay MAŞALACI: “Her konuda olduğu gibi gübre fiyatları konusunda da vatandaşlarımızla istişareler ediyoruz. Yaptığımız istişarelerde vatandaşlarımız gübre fiyatları konusunda büyük sıkıntılar çektiklerini söylüyorlar. Gübre fiyatlarının fahiş şekilde artmasına devlet müdahale etmelidir. Ya da yaş çay taban fiyatına yüzde 30 un üzerine zam vermelidir. Devlet tarımı desteklemek amacıyla gübre fiyatlarını suspanse etmelidir. Ya da devlet üreticiye gübre desteği vermelidir”

*Yaş çay sezonu öncesi ilimize gelecek gurbetçiler için nasıl önlemler alınmalıdır?

Tuncay MAŞALACI: “Zor bir dönemden geçiyoruz. Koronavirüste Rize 2. Sıraya kadar yükselmişti şimdi 20. Sırada. Bu nedenle il dışından ilimize çay için gelecek vatandaşlarımızı çay sezonu öncesi Rize’ye getirtip karantinaya alınmaları gerekiyor. Karantinaya alınmadan üreticilerin köylere salınması demek köylerimizin tamamının kırmızıya boyanması demektir. Bu nedenle devlet üzerine düşeni yapmalıdır. Geçen yılda sıkıntı duymuştuk. Ama gurbetten gelen üreticiler karantinada kalırsa çok iyi olur. Ayrıca il dışından gelen vatandaşlar çaylarını kendileri topladılar. Fazla bir risk doğmadı. Bu yılda fazla bir risk oluşacağını sanmıyorum. Pandemi kurallar çerçevesinde sağlık kurallarının önerileri doğrultusunda gerekenler yapılırsa hiçbir sıkıntı olmaz”

*Dünyada ve ülkemizde ülkelerin ve illerin simgeleri olur. Siz Rize için neyin simge olmasını istersiniz?

Tuncay MAŞALACI: “Malatya kayısısı ile Giresun Fındığı ile. Diyarbakır karpuzu ile Sinop kestanesi ile bu güzel vatanın rengidir. Rize'miz çay denince akla gelen ilk şehirdir. Turizm de ilimiz önce çayı ile daha sonra diğer doğa harikaları ile bilinir. Yapımı devam eden ve yakında açılacak olan havaalanımızın kulesinin çay bardağı şeklinde olması hepimizi mutlu etmiştir. Yapılan yatırımlar ile beraber ilimiz önümüzde ki dönemlerde bugünlerinden çok daha fazla Turiste merhaba diyecek ve hizmet verecek konuma gelecektir. Alanı müsait olan Rize Meydanımıza da şimdiden dünyaca ünlü çayımızın filizini heykel olarak dikmemiz dışarıdan gelen yerli ve yabancı Turiste de ilk izlenim ve mesaj niteliği taşıyacaktır. Yetkililerimizin bu konuda hassasiyetlerini beklediğimizi ifade ederken yakın zamanda çay filizimizi Rize Meydanında ölümsüzleştirecek bu hamlenin de yapılmasını temenni ediyoruz”

*Samsun-Sarp demiryolu gündemde. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Tuncay MAŞALACI:“Rize Muhtarlar Federasyonu olarak göreve geldiğimiz günden bu yana ilimiz ve ilçelerimiz adına birçok talep ve projelerimizi gerek yerel yönetimlere, gerek milletvekillerimize, ilgili bakanlıklarımıza ve Cumhurbaşkanımıza sunma imkânı bulduk. Bunlardan bir tanesi ve en önlemlileri arasında yer alan Samsun - Sarp Demiryolu projesinin fizibilite çalışmalarının başladığı haberini büyük bir mutlulukla aldık. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil KARAİSMAİLOĞLU' nun özverili takip ve çalışmaları ile fizibilite çalışmaları başlanan bu önemli proje ile bölgemizin turizm, ticaret ve lojistik alanda önemli bir gelişim göstereceği ve ülke ekonomimize katkısının büyük olacağı aşikârdır” dedi. Cumhurbaşkanımızın 2020 yılı Kurban Bayramı memleket ziyaretlerinde Federasyon olarak bizzat kendisine dosya olarak teslim ettiğimiz proje ve talepler arasında yer alan Samsun - Sarp Demiryolu Projesinin bugün karşılık bulduğunun bilgisini almak bizlere son derece mutluluk vermiştir. Rize'miz başta olmak üzere bölgemize ve ülkemize kazandırılacak bu projenin ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Ülkemizin hayrına olan hiçbir talebi karşılıksız bırakmayan Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ilgili bakanlarımıza teşekkür ediyoruz. Bizi bu göreve layık gören aziz hemşerilerimiz için çalışmaya, proje üretmeye ve takibini yapmaya devam edeceğiz” dedi.