RİZE
Giriş Tarihi : 15-02-2021 11:04   Güncelleme : 15-02-2021 11:04

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yanıltılıyor!

Derelerin Avukatı Av. Remzi Kazmaz, dün gece HALK TV’ ye çıkarak Güneysu Alicik1 ve Alicik 2 HES santrallerinin sahiplerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan’ı yanılttığını söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yanıltılıyor!

 

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize Güneysu'da yapılan hidroelektrik santralinin (HES) deneme üretimine başlamasıyla birlikte yaklaşık bir aydır su bırakılmayan Gürgen Deresine Cumhurbaşkanı recep Tayyıp Erdoğan’ ın Güneysu’ ya gelmesiyle sürpriz bir şekilde yeniden su verilmesi şaşkınlık yarattı. Yöre halkının aylardır yürüttüğü mücadeleye rağmen derelere su vermeyen HES şirketinin bir anda suyu bırakmasının arka planında ‘HES oyunu' olduğu ileri sürüldü. Konuyu dün Gece Halk Tv ye canlı bağlanarak anlatan derelerin Avukatı Av. Remzi Kazmaz, Sayın Cumhurbaşkanını yanılttıklarını söyledi. HES' lere iptal davası açan Handüzü Yaylası Koruma Derneği Başkanı Ceyhun Kalender ile birlikte HES’ lere karşı mücadele ettiklerini söyledi

Dernek Başkanı Ceyhun Kalender, yapımı devam eden HES'lerin akarsuları kurutarak Karadeniz'in sonunu getireceği uyarısında bulundu. Bölgede devam eden 12 HES projesinin durdurulması için davalar açtıklarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın komşu köyünde yapılan Alicik HES'in iptali için açılan davanın da 17 Şubat'ta Rize İdare Mahkemesi’nde görüşülerek karara bağlanacağını belirten Kalender, şu bilgileri verdi:

İlk bilirkişi raporu HES’leri bölgeye vereceği zararı bilimsel bir şekilde anlatıyordu. Ancak sonradan yazılan raporlarda bilimsellik yok oldu. Halkın HES' lere yönelik haklı tepkileri üzerine şirket sanki yol yapıyormuş gibi projeye başladı. Yol bitip de borular gelmeye başlayınca kandırıldığımızı anladık, tepkimizi gösterdik. Şirket son bir aydır Alicik HES'te deneme üretimine başlayınca derelerimiz bir anda kurudu. Yüzde 20 su bırakılması gerektiği halde yüzde 10 bile su gelmiyordu. Önceki gün suyu bir anda bıraktılar. Anladık ki Cumhurbaşkanı Erdoğan il kongresi için Rize'ye gelecek.

Halkın HES tepkisi büyük, olayı yerinde görmek ister de kuru dereleri görürse projeleri durdurur diye suyun bırakıldığını düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı gidince suyu tekrar tutup derelerimizi kurutacaklar. Cumhurbaşkanına Rize'deki AKP'li siyasiler ve kamu görevlilerinin yanlış bilgi verdiğini düşünüyoruz. AKP'nin yüzde 96 oy aldığı köyün susuzluğa terk edildiğini Cumhurbaşkanının bilmediğini düşünüyoruz ve kendisini buraya davet ediyoruz.

Davanın avukatı Remzi Kazmaz da dört yıl önce çevre koşullarına uymadığı için iptal edilen HES'ler için ÇED olumlu kararı alınıp işe başlanmasına anlam verilemediğini söyledi. Tüm çevre dostları ve Rize halkını Rize'nin ve tüm Karadeniz'in geleceğini belirleyecek 17 Şubat’taki duruşmaya beklediklerini belirten Kazmaz, “Eğer bu dava kaybedilirse Karadeniz'deki tüm çevre düşmanı projelerin önü açılacak. HES'ler yüzünden kuruyan dereler çevreyi artık nemlendiremeyecek. Nem olmayan yerde çay yetişmez. Rize hem en kritik içme suyunu hem çayını kaybedecek” dedi.