RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 07-03-2022 08:32   Güncelleme : 07-03-2022 08:32

Çocuklarımızı ve Gençlerimizi Spora Teşvik etmemiz Gerekiyor

Gençlik ve Spor Rize İl Müdürü Gürhan Yıldız www.haberetanik.com’ un haftalık röportaj konuğu oldu

Çocuklarımızı ve Gençlerimizi Spora Teşvik etmemiz Gerekiyor

 

 

Gençlik ve Spor Rize İl Müdürü Gürhan Yıldız sorduğumuz sorulara net cevaplar vererek kamuoyunun aydınlatılması konusunda faaliyetlerini anlattı

Başkentte görev yapıyordunuz başkentten Rize gibi küçük bir ile geldiniz bu sizde nasıl bir etki oldu Rize’de ilk olarak ne dikkatinizi çekti?

Gürhan YILDIZ: “İl müdürlüğünde 19. Yılım daha küçük illerde de görev yaptım. Başkenttedir görev yaptım ülkemizin her tarafı bizim için kıymetlidir ama Rize’nin farklı bir ağırlığı var Rize’de görev yapmak bizim için farklı bir duygu büyük bir ilden küçük bir ile geldik diye her hangi bir buruklukta hissetmedik. Tabi ki Rize coğrafya ve iklim açısından alışık olmadığımız bir ortamdı. 1.5 yıldır Rize’de görev yapıyoruz iklimine ve coğrafyasına alıştık her hangi bir sorunumuz yok bu konuda”.

Çaykur Didi stadyumunun yanında yapılan güreş eğitimi merkezi konusunda çeşitli eleştiriler var siz bu eleştirilere nasıl bakıyorsunuz?

Gürhan YILDIZ: “Öncelikle şunu söylemeliyim biz eleştirilere her zaman saygı duyarız. Bizlerde bürokratız. Zaman zaman yaptığımız işler eleştirilir beğenilmeye bilir. Ama Öncelikle şunu isteriz eleştirilmeden önce eleştiri konularının bize sorulması bizi daha mutlu eder. Tabi eleştirenlerin taktidir. Bunda çok takılmıyoruz. Şimdi biz bir ile atandığımızda ilk yaptığımız gençlik spor il müdürleri olarak ilk yaptığımız çalışma şudur; İlin gençlerinin ve çocuklarının hangi branşlara yetenekli ise ilin bir spor haritasını çıkarırız. Rize’de ilk geldiğimizde yaptığımız çalışma buydu. Rize’de birinci branş su sporları daha sonra güreş ve hentboldur.  Çünkü buradaki gençlerin ve çocukların bu branşlara inanılmaz bilgisi ve yatkınlıkları var. Şimdi biz bu alanlarda yeterli tesis var mı daha sonra baktığımız şey o ilde bu branşlarda o il yeterli tesislere sahip mi?  Güreş sporu Rize’de birçok şampiyonun çıktığı bir il, benim kendi branşımda güreştir. Yıllarca Rize’de özellikle ÇAYKUR spor kulübünde birçok rakibim vardı rahmetli Erol Koyuncu ile çok antrenman yaptık.  Selçuk Çebi, Mehmet Akif Bilim daha öncesinde çıkan olimpiyat şampiyonlarımız.  Rize birçok şampiyon yetiştire bilen bir il ve Rize’de bu potansiyel var iyide bir alt yapı var ama Rize’de en büyük sıkıntımız belki yeterli güreş antrenman salonumuz yok.  Şimdi biz bu eksiği gidermek için Rize’ye bir güreş eğitim merkezi yapmayı planladık.  Bu bizden önceki il müdürü arkadaşımızda bunu düşünmüş zaten hatta bir proje çalışması yapmış ama malum Rize’de en büyük sıkıntı arsa sıkıntısı istediğiniz tesisleri istediğiniz arsalara yapamıyorsunuz.

 

Tabi bu yapılan istişarelerle yani direk il müdürü olarak buna biz karar vermedik eski spor bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak belediye başkanımız sayın valimiz 2-3 ay bu konuyu istişare ettik ve oraya karar verdik bizde güreş eğitim merkezini oraya planladık. şunuda söyleyeyim belki daha geniş bir alana güreş eğitim merkezi yapılabilirdi ama Rize’de öyle bir alanda yok. Çünkü biz bunu aylarca Rize’de bu özellikle güreş eğitim merkezini arsa noktasında bir çalışma yaptık. Maalesef o istediğimiz arsayı Rize’de bulamadık. Çocuklarımızı gençlerimizi sevdiği alanlara yönlendirmemiz lazım”.

Emeklilik döneminizde siyasetle ilgilenip daha yararlı olmak gibi bir düşünceniz var mı?

Gürhan YILDIZ: “Siyaset ilgi duymadığım bir alan. Özellikle benim. Bir spor insanının yapabileceği bir iş olduğunu düşünmüyorum. İnşallah ben kendi bildiğim 40 yıldır uzman olduğum alanda bu ülkeye olabildiğince hizmet vermeye devam edeceğim” dedi.

AdminAdmin