RİZE
Giriş Tarihi : 29-04-2021 00:57   Güncelleme : 29-04-2021 01:46

CHP’li Vekiller İkizdere’ de Eylemcilere Destek Verdi

CHP Genel Başkan yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztürk ve Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, bu gün İkizdere’de Mehmet Cengiz’ in firmasına karşı eylem yapan Köylülere destek verdi. Fındıklı’ nın CHP’ li belediyesi de kadın korosunu göndererek eylem alanında konser verdi

CHP’li Vekiller İkizdere’ de Eylemcilere Destek Verdi

 

Rize’de Lojistik Merkez ve Liman projesinin inşa edileceği deniz üzerindeki alanın dolgusu için 16 milyon tona yakın taş alınması kararlaştırılan İkizdere ilçesi Gürdere ve Cevizlik köyünde taş ocağı açılacak olmasına yöre halkının tepkisi devam ediyor.

Rize’de Lojistik Merkez ve Liman projesinin inşa edileceği deniz üzerindeki alanın dolgusu için 16 milyon tona yakın taş alınması kararlaştırılan İkizdere ilçesi Gürdere ve Cevizlik köyünde taş ocağı açılacak olmasına yöre halkının tepkisi devam ediyor. Jandarmanın müdahalesine rağmen 8 gündür alanda bekleyişini sürdüren bölge halkı, iş makinesinin çalışmasını engellemeye çalışıyor. Yöre halkına civar köy ve ilçelerden gelenler de türkü ve horonlarla destek veriyor.  Karadeniz'in termal ve kış turizmi için yeni turizm destinasyonu alanı olarak belirlenen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 'örnek yayla' modellerinin uygulanacağı iki noktadan biri seçilen doğal sit alanı Rize'nin İkizdere Vadisi Gürdere ve Cevizlik köyünde açılması planlanan ve 16 milyon tona yakın taşın alınacağı bazalt ocağı projesi tepkilere yol açtı. Yeşil vadinin doğal güzelliğinin yok olacağını, köylerinin ellerinden gideceğini savunan yöre halkı, 'yatırıma değil, yanlış yer seçilen taş ocağına karşıyız' mesajı ile 8 gün önce nöbete başladı. Köylerinde çay ve bal üretimi yaptıklarını anlatan bölge halkı, İyidere'de deniz doldurularak yapılacak lojistik liman projesi için planlanan taş ocağının daha yakın, daha az maliyetli ve doğaya zarar vermeyecek başka bir alanda açılmasını istiyor. Birkaç gün önce taş ocağı için vadiye getirilen iş makineleri bölgede tansiyonu yükseltti. Jandarmalar eşliğinde alana sokulan ve çalışmaya başlayan iş makinesinin önünü kesen 8 kişi gözaltına alındı. İfadelerinin ardından serbest bırakılan kişiler bugün yeniden alana geldi. Yeniden alanda toplanan grup, iş makinesinin çalışmasını durdurmak istedi. Jandarma ekipleri ile halk arasında kısa süreli gerginlikler yaşandı. Yöre halkının alanda bekleyişi sürerken, yamaç alanda ayağı kayan bir kadını jandarma ekipleri tutmaya çalıştı.

Fındıklı Belediyesi Korosu Konser Verdi

İkizdere'de taş ocağına karşı mücadele veren yöre halkına çevre köy ve ilçelerden destek geliyor. Yöresel çalgılardan tulum eşliğinde alana gelenler türküler söyleyerek, alkışla tempo tutuyor, horon oynuyor. Fındıklı Belediyesi halk korosu da geldiği alanda türküler seslendirdi. İş makinelerinin orman içi yolu açtığı alanda ise çevre tahribatı oluştuğu belirtildi. Gün boyu alanda bekleyenler, akşam evlerine dönüyor, sabah ise yeniden geliyor. Bu arada bölgeye gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ile Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya halkla görüşlü.

Eylemcileri ziyaret eden CHP heyeti adına konuşan Genel başkan yardımcısı ve Kahramanmaraş milletvekili Ali Öztürk, her fırsatta Rizeli milliyetçiliğini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan’a seslenerek, “Rize’nin yeşili, doğası, ormanlarını bu halk korumak istiyor. Siz neredesiniz. Neden Mehmet Cengiz’e bu kıyak. Mehmet cengiz Rize’den ve Rizeliden büyük müdür? Buraya geldik köylüleri dinledik. İki gün Cengiz çalışmalara ara verdiğini söyledir. 19 günlük tam kapanma döneminde sanırım işi bitirmek istiyorlar. Biz CHP olarak 19 gün burada olacağız. Bizim burada biz siyasi beklentimiz yok. Amacımız köylünün yanında olup, Karadeniz’ in yeşilini, doğasını korumaktır. Sayın Cumhurbaşkanı Rize için baba ocağım der. Baba ocağına bunu yapan memlekete neyi yapmaz ki? Bunlara yeşil dedin mi doğayı değil doları anlıyorlar” dedi.