RİZE
Giriş Tarihi : 15-09-2021 10:07   Güncelleme : 15-09-2021 11:03

Çaykur Yaş Çay Alma Sürecini Uzatabilir

İlimizde havaların mevsim normallerinin altında seyretmesi ve çayların henüz olgunlaşmaması nedeniyle Çaykur çay alma sürecini uzatabileceği belirtildi

Çaykur Yaş Çay Alma Sürecini Uzatabilir

Çaykur tarafından 31 Ağustos’ ta başlayan 3 sürgün alımlarında havaların mevsim normallerinin altında seyretmesi nedeniyle çay alım sürecini uzatabileceği belirtiliyor. Çaykur günlük kapasite seviyesinde çay alımlarını sürdürürken, vatandaşların kotalarını doldurabilmesi için çay alım sürecini uzatacağı belirtildi.

 

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alım, 3 sürgün döneminde yaş çay alımında 100 bin tona ulaştıklarını kaydederek, “Normal olarak 15 Temmuz’ da 3. Sürgün kampanya dönemini kapatacağız. Havaların mevsim normallerinin altında seyretmesi nedeniyle üreticimizi mağdur etmeme adına kampanyayı 3-5 gün sonra kapatabiliriz” dedi

 

3 üncü sürgünün başlaması ile birlikte günlük işleme kapasitesi 9050 ton olan Çaykur 8 bin ton seviyelerinde seyir ederken, üreticilerinde Özel sektörü fazla tercih etmemeleri ortaya çıktı. Özel sektörler 2.70 Kuruşa yaş çay alımını sürdürürken bazı üreticiler hasada hazır ürünlerini Çaykur a verip özel sektörü tercih etmemeye başladı.

 

Çaykur tarafından yapılan açıklamada kampanyanın her yıl 15 Ekim de kapatıldığı ancak bu sezon kampanyanın uzayabileceği belirtildi. İç bölgelerde çayın henüz gelmediğini belirten Çaykur “ 3 üncü sürgün için henüz filizlenmeye başlayan çay var, havaların soğuk ve yağışlı gitmesi çayın büyümesini engelledi, havaların ısınması ile birlikte ürünün olgunluğa ulaşacağını umuyoruz, bu nedenle 15 Ekim olarak belirlediğimiz kampanyanın kapatılmasının ileri bir tarih belirleyeceğiz” denildi.