RİZE
Giriş Tarihi : 05-04-2021 17:40   Güncelleme : 05-04-2021 17:40

Çayda En Büyük Sorun Gübre Fiyatlarıdır

Deva Partisi Rize İl başkan yardımcısı Barış Temizel, Çaydaki en büyük sorunların başında geleni malumunuz gübre fiyatları olduğunu söyledi

Çayda En Büyük Sorun Gübre Fiyatlarıdır

 

DEVA Partisi Rize İl başkan Yardımcısı Barış Temizel, 2016 yılından bu yana 1 ton yaş çaya karşılık 130 TL olan destekleme primi 5 yıl geçmesine rağmen hala aynı yerinde sayarken 1 ton gübrenin fiyatı 2.700 TL olduğunu ifade etti.

Temizel açıklamasında, “2019 yerel seçimlerinde "gübreden bahseyleyin" diyen çiftçiye "Allah şifa versin" dediklerinde gübre fiyatı 1.950 TL idi. Sanırım halka şifa dileyenler dönemin ekonomi bakanı Damat'a gübrenin doların artışıyla zamlandığını söylememiş. Mecliste çay sorunlarıyla ilgili muhalefet kesiminden yapılan bazı çalışmalara karşılık olarak Rize'nin henüz tanışamadığı milletvekili Sn. Osman Aşkın Bak; "Çayda sorun olsaydı 3 vekili de Ak Parti çıkaramazdı, çıkardığına göre sorun yok" açıklamasını duymanın Rizelileri çokta mutlu ettiği düşünülemez” dedi.

Gelelim İşçi Alımlarına

Temizel, “Çay tarımında sektörün lokomotifi ÇAYKUR’dur. Bu yıl 210 kişilik işçi alımını tüm Rizeliler yakından takip etmekte ve bu kadar az sayıdaki işçi alımına ne yazık ki 22.965 kişi başvuru yapmıştır. TÜİK verilerine göre Rize'deki işsiz sayısı 45.000'i aşmaktadır. Rize'de 2 çay fabrikasının yerini değiştirmekten başka hiç bir istihdam sağlayıcı yatırımın olmayışı ve yeni kuşağa iş imkânı doğmayışı Rize'yi göç veren bir yapıya dönüştürmüştür. Çaykur'da başka bir yatırımın olamayışının sebebi detaylı olarak incelendiğinde sadece 2019 yılında 395 milyon TL gibi bir rakamın faize ödenmesidir. Bu miktarı günümüz faiz oranına göre değerlendirdiğimizde 624 milyon TL olduğu görülecektir. Çaykur'un şuandaki bankalara olan borcu 2019 sonunda açıklanan rakamlara göre yaklaşık 3,5 milyar TL'dir. Faize karşı olan bir iktidarın Rize'nin en önemli kurumunu faiz batağına sürüklemesinin tezatlığı hepimizin malumu”.

Eğer Faiz Ödemek Yerine İstihdam Sağlanabilseydi

Temizel, “Bir işçinin maliyetinin 5 bin TL olduğunu düşünürsek sadece faize giden rakamlarla 20 binden fazla işçi 6 ay çalıştırabilecek şekilde istihdam edilebilirdi. Yani neredeyse başvuranların tamamını işe alabilir duruma gelebilirdi. Son olarak yaş çaya yapılabilecek zammın aldığımız duyumlara göre %10 seviyelerinde olacağıdır. Umarız ki sadece gübredeki artışın bir önceki yıla göre %38 olduğu günümüzde diğer maliyetleri de göz önünde bulundurursak artışın %10 seviyesinde kalmaması gerektiğini tüm hemşerilerimin takdirine bırakıyorum” dedi.