RİZE
Giriş Tarihi : 21-02-2021 12:34   Güncelleme : 21-02-2021 12:34

Çay Üreticisi Ve Çaykur Çalışanları Sahipsiz

DİSK Gıda iş sendikası Rize Şube Başkanı Ramazan Sarıoğlu, çay üreticisinin gübre zammı altında ezildiğini kaydetti

Çay Üreticisi Ve Çaykur Çalışanları Sahipsiz

 

DİSK Gıda İş sendikası Rize Şube Başkanı Ramazan Sarıoğlu gübrede doların düşmesine rağmen yüzde 30 zamla üreticinin kullandığını belirtti. Sarıoğlu açıklamasında, “Çay üreticilerin taleplerine sesine kulak tıkayanlara buradan yüksek sesle çağrıda bulunuyorum.  Çay üreticisinin yaklaşan çay bakımı gübreleme zamanı yaklaşırken çay üreticisi kara kara düşünüyor 2020 yılında aldığı gübre 2100lira öderken bu gün alacak olsa 2800 ve 3000 liradan alıyor. Bu konuda araştırma yaptım yaptığım araştırmalarda dövizin yükselmesinden kaynaklı diye cevap aldım. Ben buradan soruyorum dövize yaklaşık yüzde 30 za varan düşüş oldu. Gübreye ise yüzde 40 a varan artış oldu nedeni ne.

Bu sorularımın ardından bazı oda başkanları ziraat oda başkanı çay üreticisine sahip çıkmaya çalışıyor, bu güne kadar çay üreticisinin hangi sorununa ses çıkardınız” dedi.

DİSK Gıda İş sendikası Rize Şube Başkanı Ramazan Sarıoğlu açıklamasında, “Çay üreticilerin bankalardaki hesaplarının promosyon paraları ortada yok üyeniz olduğu çay üreticilerin promosyon paraları için ne gibi uğraşınız oldu, soruyorum çay üreticilerin destekleme ücreti 7 yıldır 13 kuruş olarak verilmektedir 7 yıl önce ki giderler aynı yerinde mi buna kaç kez itiraz edip bunun için uğraştınız. Ziraat odası çay üreticisine mali yüktür aidat odası olarak tanımlarım” dedi.

Çaykur Çalışanları Çay Üreticileri Gibi Aynı Kaderi Yaşıyor.

Çay kurda çalışan mevsimlik işçilerde sahipsiz sesleri çıkacak hali kalmayan çalışan arkadaşlar, 5 aydır tek kuruş gelirsiz olan arkadaşların halinden soran soruşturan bir kişi yok arkadaşlar siz nasıl yaşarsınız ne yersiniz gündelik iş yok ek çalışma şartları yok sizler nasıl geçinirsiniz diye soran yok.

Sarıoğlu açıklamasında, “Ben buradan çay kurda mevsimlik çalışan arkadaşlara soruyorum size işsizlik maaşı veriliyor da bizim haberimiz mi yok, bakın arkadaşlar şayet size ek ödenek veriliyorsa bilelim ki sizlerden sorumlu SENDİKA ya haksızlık etmeyelim galiba asgari ücret üzerinden maaş alıyorsunuz ki talebiniz yok. Biz Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası Olarak Bunları Sormak Görevimiz Çünkü Çay Kurda Çalışan İşçilerin Yüzde 85 İ Çay Üreticisi Her İki Sorun Bizi Kapsar” dedi.