RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 26-05-2021 00:00   Güncelleme : 26-05-2021 22:20

Çay Fiyatında Dağ Fare Doğurdu

www.haberetanik.com haber sitemizin bu haftaki röportaj masasının konuğu Anavatan Partisi Rize İl başkanı Ceyhun Yılmaz oldu. Ceyhun Yılmaz Eski Anavatan Partisinin yeni il başkanı olarak partiyi yeniden Rize’de toparlayıp ayağa kaldırma mücadelesi verirken bir yandan da diğer partilerle ilişkilerini sürdürüyor.

Çay Fiyatında Dağ Fare Doğurdu

 

 

ANAP Rize İl başkanı Ceyhun Yılmaz Röportaj masasında sorularımıza dobraca cevap vererek yeni dönemde izleyeceği politikaları açıkladı

*İkizdere Eşkencedere vadisinde Cengiz holdingin doğa katliamına karşı mücadele eden köylülere AKP hükümeti her türlü baskıyı uygulamaya başladı. Bu konuda ne dersiniz

-Ceyhun YILMAZ: “Partimizin politikası bölgemize çivi çakan herkesi ve her projeyi destekleriz ve beğeniriz. Lojistik merkezin İyidere de yapılması Rize için büyük bir öneme sahip bir projedir tabi ki böyle bir projenin yapılmasını alkışlıyoruz ne var ki bur da yaşayan halkın bilgilendirmesi lazımdı bur da görevini kimler yapmamıştır ve neden yapmamıştır? Bölgemizde doğaya tahrip etmeden orda yaşayan köylülerimize zarar vermeden açılacak taş ocağının itina ile seçilmeli ve Yüklenici firmanın köylüleri hiçe sayarak hareket ettirilmesi ve mağduriyet yaratmaması devletle vatandaşı karsı karşıya getirmemesi lazım”

*Çay taban fiyatı açıklandı. Bu fiyatı nasıl buluyorsun?

-Ceyhun YILMAZ: “Çay taban fiyatı klişe olmuş bir sözle başlayalım dağ fare doğurdu çünkü üreticinin beklediği fiyatın çok uzağında kalındı. Biz parti olarak 2 ekmek parası söylemiştik ne yazık ki 1 ekmek parası ile 1simit alınamıyor bir kilo yaş çay parası ile. Şimdi asıl mesele eski genel müdürler zamanında 5 dönüm çay bahçesine sahip vatandaş haftada 1 gün çay satıyordu şimdiki uygulama üreticiyi ne yazık ki mağdur ediyor. Çünkü çay üreticisi olan kişilerin birçoğu ayrı işlerde çalışıyor Randevu günü çayını toplayıp satıyordu şimdi gibi günde bir çay satmak için alım yerine gitme mecburiyeti oluyor eski Randevu sistemine dönülmeli. Özel sektör çaykur günlük kontenjanı düşürünce özel sektör yaş çay fiyatını hemen düşürüyor üreticiyi mağdur ediyor”

*Çaykur kampanyanın 4. Günü kontenjan uygulaması başlattı. Buna ne diyorsunuz?

-Ceyhun YILMAZ: “Bir buçuk yıldır süren bu Pandemi döneminden en çok etkilenen küçük esnaf olmuştur. Dükkânlarını kapatmak zorunda kalmıştır ama banka ödemeleri kira stopaj sigorta vergi VS gibi ödemeleri devam etmiştir. Devlet üzerine düşen görevi yapmamıştır. Biz anavatan partisi olarak yasaklar yapılırken sınıflandırılırsak yapıldığını düşünüyoruz küçük esnaf ve büyük esnaf ayırt edilerek. Bu süreçte esnaf borçlandırılmıştır”.

*RTEÜ de kapalı kapılar ardında bir çay kanunu hazırlanıp kamuoyuna deklere edilmeden Ankara’ya gönderildi. Bu şekilde hazırlanan kanun ne kadar güvenilir olur. Üreticinin sorunları bu kanunla giderilir mi?

-Ceyhun YILMAZ: “Ben Anavatan partisi Rize İl Başkanı olarak bu çay kanunun Recep Tayyip Erdoğan üniversitesinde yapıldığına inanmıyorum. Buna da Rizelilerin inandığını düşünmüyorum. Çay kanunu tüm sivil toplum kuruluşlarının yerli yöneticilerin ve diğer kuruluşların görüşleri alınarak hazırlanmalıydı. Üretici temsilcilerinin söz verilmediği çay kanunu nasıl bir kanun olacak ki üreticiyi memnun etsin. Gizli kapılar ardında yapılan kanun taslağı ülkemizde bitirilen tarım ürünleri gibi olmamasını dilerim.

*ANAP’ ı uzun bir aradan sonra tekrar Rize’de kurdunuz. Rize’ de teşkilatlanma çalışmalarınız ne durumda. Seçime kadar tam anlamıyla teşkilatlanabilecek misiniz?

-Ceyhun YILMAZ: “Anavatan partisinin Rize de faaliyete geçmesi milletin teveccühüne mazhar olmuş istek ve arzu da geldiği için bizde bu işe talip olduk. Anavatan partisi geçmişe bakıldığı zaman ülkemizin ufkunu deryalara açan bir akımın gerçekleştirdiği Atatürk'ün dediği yüksek medeniyet seviyesine yükselmesi için yaptığı atılımlar Geleceğimize ışık tutarak teminatımız olacaktır”.

*Rizespor’ da Hasan Kartal yönetimini başarılı buluyor musunuz?. Yeni sezonda bu takım için neler yapılmalıdır?

-Ceyhun YILMAZ: “Öncelikle bu zor süreçte sezonu güzel bir yerde bitirdiğimizi düşünüyorum. Ligde güçlü takımlar ve kadrolar olduğunu düşünüyorum. Şimdi önemli olan hocamızın yanında olmak güzel nokta transferleri ligi başlamadan yapıp sezona hazırlanmak. Genç Rize li futbolcu kardeşlerimizi takımda görmek istiyoruz”

*İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e Rize’de saldırılmasına Nasıl Bakıyorsun?

Ceyhun YILMAZ: “İYİ Parti Genel Başkanının Rize ziyaretinde yaşanan olaylar bizi de üzmüştür. Bunun bir örneği de geçmişte yaşanmış. Bizim Merhum genel başkanımız Mesut Yılmaz için söylenmiş hamsi kavağa çıkar mı lafının üstüne yaşananlar hala akıllarda. Zaten bu sıkıntı süreçte devlet büyüklerinin konuşmalarına dikkat etmelerini düşünüyoruz ülkeyi germeme konusunda iki tarafın karşı karşıya geldiği bu durumda ya birilerine bir şey olsa idi bunun hesabını kim verecekti. Sayın cumhurbaşkanımızın memleketinde Cumhurbaşkanı Meral diye bağırılıyorsa durup düşünmeli nerde yanlış yapılıyor”