SİYASET
Giriş Tarihi : 14-01-2021 15:37   Güncelleme : 14-01-2021 15:37

Bülent Tezcan: CHP'nin başörtüsü ile sorunu yok

KARAR TV ekranlarına konuk olan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, başörtüsü tartışmaları ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı: CHP'nin başörtüsü ile sorunu yok, tabanın da tavanın da... Türkiye'nin de böyle bir sorunu yok. Bazılarının çıkışları olabilir ama partinin bir sorunu yok. Bunlar, gündemi değiştirme çabaları.

Bülent Tezcan: CHP'nin başörtüsü ile sorunu yok

KARAR TV ekranlarına konuk olan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, başörtüsü tartışmaları ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Elif Çakır ile Yıldıray Oğur'un sorularını cevaplayan Tezcan "CHP'nin başörtüsü ile sorunu yok, tabanın da tavanın da... Türkiye'nin de böyle bir sorunu yok. Bazılarının çıkışları olabilir ama partinin bir sorunu yok. Bunlar, gündemi değiştirme çabaları" dedi.

Tezcan'ın açıklamaları şöyle: 

"Sırası geldiğinde aşı yaptıracağım, herhangi bir tedirginlik yaşamıyorum. Benim için bilimsel verilerle desteklenmesi yeter. Fakat asıl soru şu: Türkiye, neden aşı konusunda tedirginlikler yaşadı? İktidar, salgını değil algıyı yönetmeye çalıştı. Hükümet, bu meseleye bir parti çalışması gibi baktı. Süreçte söylenen hiçbir şey doğru çıkmadı. Ortaya atılan yalanlar, güven sorunu yarattı.


Hükümetin aşıya ideolojik olarak önyargılı olduğunu düşünmüyorum. Birçok nedeni var ama öncelikle aşının gecikme nedeni kötü yönetim.

Türkiye'nin problemlerini çözebilmesi için sistem değişikliği yapması gerekiyor. Tek adam rejimin, ülkeyi tıkayacağını referandum öncesinde de söylemiştik. Türkiye'de sistem tıkandı, işte uçtuğumuz yer burası. Milletvekili, Bakan'a ulaşılamıyor. Bakan da Saray'a. Meclis'te gensoru yok artık mesela.

Erdoğan artık işin toparlanamadığını görüyor, bir daha seçilemeyeceğini görüyor. Bu yüzden arayış içinde. Fakat ne yaparsa yapsın, bu gidişi durduramaz. Erdoğan, sandığa gitmemek için elinden geleni yapacaktır. Kendisine en uygun zamanda seçim isteyecektir. Fakat millet sandığı zorlayacak, biz de muhalefet olarak destekleyeceğiz.


Çaresizlik sonucu ekonominin başındaki isimler değişti, fakat mesele kişiler değil kötü yönetim tarzı. İktidarın söylemleri bir süre nefes aldırır, fakat sorunlar yapısal. Sermaye önce güvenlik ister, suni söylemlerle bu yapısal sorunlar çözülmez.

HDP'nin savunucusu değiliz. Fakat bu zamana kadar parti kapatmalarının bir çözüm olmadığını gördük. Tazminat, Erdoğan için toplumu terbiye etme aracı. 1 milyon liralık tazminat davaları olmaz.

CHP'nin başörtüsü ile sorunu yok, Türkiye'nin de böyle bir sorunu yok. Bazılarının çıkışları olabilir ama partinin bir sorunu yok. Bunlar, gündemi değiştirme çabaları.

Hukuk dışında söyleyebileceğimiz bir şey yok. Çok net. Yargı tarafından hakkında karar verilmemiş KHK'lılar, haklarından mahrum edilemez."