SİYASET
Giriş Tarihi : 13-02-2021 11:51   Güncelleme : 13-02-2021 11:51

Bülent Kaya: Saadet Partisi birbirine kenetlenen tuğlalar gibidir

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, birçok medya mensubunun katılımıyla İstanbul’da bir basın açıklaması düzenledi.

Bülent Kaya: Saadet Partisi birbirine kenetlenen tuğlalar gibidir

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, bir basın açıklaması düzenleyerek Türkiye gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul’da birçok medya mensubunun katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında Bülent Kaya, ekonomik krizden yeni Anayasa tartışmalarına Türkiye’nin 2023 uzay hedeflerinden, Anayasa Mahkemesi’yle ilgili tartışmalara kadar birçok konuya değindi.

Gündeme dair birçok konuya değinen Bülent Kaya, Saadet Partisi hakkında son dönemde çıkan spekülatif haberlere de açıklık getirdi. Kaya, “Herkes bilsin ki Saadet Partisi, Edirne’den Kars’a, Van’dan İzmir’e, en ücra mahalle teşkilatından genel merkezine ve yüksek istişare kuruluna kadar birlik, bütünlük içerisindedir. Dolayısıyla hiç kimse bu ulvi dava içerisinde bir kargaşa beklentisinde olmasın.” dedi.

VATANDAŞIN GÜNDEMİYLE İKTİDARIN GÜNDEMİ AYNI DEĞİL
Saadet Partisi hakkında son dönemde çıkan spekülatif haberler hakkında konuşan Kaya, “Saadet Partisi ile ilgili bilgiden çok spekülasyonlara dayanan bu haberlerin neresini düzeltelim? Hiç kimse Saadet Partisi’ne ayar vermeye kalkmasın. Herkes bilsin ki Saadet Partisi, Edirne’den Kars’a,  Van’dan İzmir’e, en ücra mahalle teşkilatından genel merkezine ve yüksek istişare kuruluna kadar birlik, bütünlük içerisindedir. Dolayısıyla hiç kimse bu ulvi dava içerisinde bir kargaşa beklentisinde olmasın. Saadet Partisi, birbirine kenetlenen tuğlalardan oluşmuş ve dünyalık hiçbir beklentisi olmayan Milli Görüş’ün tek siyasi partisidir.” ifadelerini kullandı.


 
ASIL MAKSATLARININ NE OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUZ
Saadet Partisi’nin köklü bir parti olduğunu belirten Bülent Kaya, “Kimse Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk üzerinden bir algı oluşturmaya çalışmasın. Çünkü Temel Karamollaoğlu ve Oğuzhan Asiltürk engin bir siyasi tecrübeye sahiptir. Şunu net bir şekilde vurguluyoruz, Saadet Partisi’nin ağırlığının git gide arttığı bir dönemde bu tartışmaları çıkartanların asıl maksatlarının ne olduğunu çok iyi biliyoruz.” şeklinde konuştu.

İKTİDAR BAŞKA GÜNDEMLERLE UĞRAŞMAKTADIR
İktidarın gündem değiştirme çabalarına işaret eden Kaya, Türkiye’nin asıl sorunlarına işaret ederek, “Ülkemizin son yıllarda hiç olmadığı kadar kutuplaştığı, ekonomik sorunların had safhaya çıktığı, pandemi sürecinde esnafımızın zorda olduğu, vatandaşın evine ekmek götürme derdine düştüğü bir dönemde iktidar ise başka gündemlerle uğraşmaktadır. Bir gün yeni Anayasa tartışması, bir başka gün uzay projeleri. Her gün vatandaşı hiç de ilgilendirmeyen konuların televizyon ekranlarından servis edildiğine şahit oluyoruz. İktidarın, Türkiye’nin asıl problemlerinin konuşulmaması için gösterdiği bu çabayı takdir etmemek mümkün değil.” diye konuştu.

“UZAYA ÇIKACAĞIZ” DİYORLAR AMA AYIRDIKLARI BÜTÇE 4 MİLYON
Bülent Kaya, “Aya çıkacağız vaatleri kendi tabanlarında bile bir heyecan uyandırmamaktadır. Biz Saadet Partisi ve Milli Görüş olarak, ülkemizin uzay teknolojileri alanında kalkınmasını isteriz. Ancak Cumhurbaşkanlığı’nın hazırlamış olduğu 2021 Yatırım Planında, uzay çalışmalarına sadece 4 milyon TL’lik bir bütçe ayrılmış durumda. Sadece Marmaris’teki yazlık saray için ayrılan bütçe 640 milyonken, siz bu zihniyetle bırakın uzaya gitmeyi Marmaris’e bile gitmeyi beceremezsiniz. Çünkü siz konvoylara harcadığınız paraları, seçim otobüsleri üzerinden vatandaşa fırlattığınız çay paraları kadar uzay çalışmalarına bütçe ayıramıyorsunuz” diyerek uzayla ilgili açıklamaların heyecan uyandırmadığını söyledi.

“BU ATMOSFERDE YENİ BİR ANAYASA KONUŞMANIN İMKÂNI YOK”
Yeni Anayasa tartışmalarına da değinen Bülent Kaya, “Bütün siyasi partilerin ittifakla itiraz ettiği,  82 darbe anayasası ile yönetilen bir Türkiye var. Bu Anayasa da birçok önemli maddesi de değiştirilerek yamalı bir bohça haline gelmiştir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle 82 darbe anayasasının bambaşka bir yere evirildiğini de hep birlikte gördük. Türkiye’nin sorunlarına bu sisteminin derman olması beklenemez. Dolayısıyla kapalı kapılar arkasında hazırlanan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ülke sorunlarını çözmediği iktidar tarafından da anlaşılmış olmalı ki yeni bir Anayasa gündeme getirildi. Yumrukların sıkıldığı, kamplaşmaların arttığı bir atmosferde yeni bir Anayasa’yı konuşmanın imkânı yoktur. Çünkü Anayasa bir toplumsal uzlaşı metnidir.” dedi.