ARTVİN
Giriş Tarihi : 22-02-2021 00:03   Güncelleme : 22-02-2021 18:48

Bu Yıl Hedefimiz Çok Büyük

2020 De Başladığımız Projeleri 2021 İn Ortalarında Bitireceğimiz Gibi,2021 Ardanuç’a Yatırımın En Yüksek Olacağı Bir Yıl Olacak.

Bu Yıl Hedefimiz Çok Büyük

 

 

Uğur İSTANBULLU(ARDANUÇ GAZETESİ)

Ardanuç belediye Başkanı Yıldırım demir ile Ardanuç gazetesi sahibi Uğur İstanbullu konuştu. Başkan Yıldırım demir 2020 yılında başladıkları projeleri bu yıl içerisinde bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

-Sayın başkan söyleşimize merhaba diyerek başlamak istiyorum. Malum gündem covıd-19 ve ülkemizdeki pandemi süreci ve tabiî ki sizin de 2 haftalık temaslı bir karantina süreciniz oldu. Geçmiş olsun diyoruz. Başkanım covıd-19 da, Ardanuç’ta durum nedir.

Yıldırım DEMİR: “covıd-19 un mart ayıyla birlikte başlamasından itibaren en yoğunluklu dönem 11.ayda yaşandı. Bu dönemde 8 vatandaşımızı kaybettik. Toplamda bugune kadar 10 vatandaşımızı kaybettik, 5 i ilçemizde ikamet eden 5 ide ilçe dışında oturan vatandaşlarımızdı. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet dilerken ailelerine ve Ardanuçlu hemşerimize başsağlığı diliyorum. Evet, pandemi devam ediyor ve bizlerde bu süreçten azami etkilenmek için tedbirlere uymalıyız. Yakın zamanda başlayacak olan aşı süreciyle birlikte 20121 in yazına kadar böyle devam edeceğini düşünüyorum. Tedbirleri bırakmamalıyız” dedi.

-Sayın başkan bizimde zaman zaman  paylaştığımız oldu ama sizin ağzınızdan duyalım Pandemide belediye ne yaptı  yada neler yapacak.?

Yıldırım DEMİR: “Pandemiyle birlikle belediyemiz sağlık ve eğitim alanında destekleyici çalışmalarımız oldu. Öncelikle bizden talep edilen ilaçlama, maske ve dezenfekte taleplerini karşıladık. Düzenli aralıklarla Pazar yeri esnafı, minibüs, taksi ve iş yerlerimizde periyodik olarak ilaçlama yapıyoruz. Sosyal anlamda suya yapacağımız zamı 2021 in sonuna kadar erteledik. Temmuz ayı ortalarında devletin öngördüğü kira artışını ocak ayındaki meclis toplantısında alacağımız kararla; 2021 yılı boyunca kira artışında bulunmayacağız”

-Sayın başkan bir süredir bizimde takip ettiğimiz Bursa Ardanuçlular derneğiyle ortak çalışmalarınız var, biraz bahseder misiniz?

Yıldırım DEMİR: Evet Bursa Ardanuçlular derneği yakın zamanda 150 adet tablet ve Cumhuriyet ortaokulu son sınıf öğrencilerine kaynak kitap desteğinde bulundu. Aynı zamanda Artvin devlet hastanesine de katkıları oldu. Kendilerine Ardanuçlular adına teşekkür ediyor. Yeni yıllarını kutluyorum. Bunun ötesinde İstanbul Ardanuçlular Derneği de Atatürk İlkokulu spor saha zemini yapılması konusunda destekleri oldu ve de Ankara Ardanuçlular derneğiyle de çalışmalarımız oldu. Bu vesileyle de her iki derneğimize de çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Ve yeni yıllarını kutluyorum. Birazcık konuyu uzatıyorum Bursa’daki Kadıköylü iş insanım Salim arkadaşımızın TABLET alımı konusunda ciddi destekleri oldu. Aynı zaman da ilçemiz hastanesi ne ayaklı sedye ve tıbbi malzeme desteği oldu gelecek hafta içinde bizzat kendim teslim edeceğim. Salim arkadaşımız kapı köyünde ve ilçemizde hayvan ve hayvan ürünleri konusundaki yatırımları bizi sevindiriyor. Bu vesileyle salim arkadaşımıza teşekkür eder yeni yıllarını kutlamak istiyorum”.

-Sayın Başkan Pandemi sürecinde eğitime katkılarınız oldu biraz bahsedebilirmisiniz?

Yıldırım DEMİR: “Evet pandemiyle birlikte öğrencilerimize kütüphanemizi açtık. Çocuklarımız kütüphanede ücretsiz internetten yararlanabiliyorlar. Ve yine tablet desteklerimiz oldu. Bize gelen her türlü eğitime katkı taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz”.

-Sayın başkan pandemi bize özellikle yalnızlaşıp çaresiz olduğumuzda, paylaşımın ve dayanışmanın önemini ortaya çıkardık; soysal belediyeciliğin bu dönemde devreye girmesi bizleri umutlandırdı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Yıldırım DEMİR; “Evet belediyecilik yalnızca yol ve su işiyle meşgul olamayacağını, insanın doğumundan, yaşamından ölümüne kadar geçen sürede belediyenin dayanışma içinde olup imkânları doğrultusunda halkına yardımcı ve dayanışma içinde olmasını gösterdi. Özellikle İstanbul, Ankara ve birçok büyükşehir belediyelerinde örnek çalışmalara imza atıldı. Bizlerde imkânlarımız doğrultusunda Ardanuç halkıyla dayanışma faaliyetleri sürdürmekteyiz.

-Sayın başkan 2021’e girerken asgari ücret tartışması yaşanıyor. Aşırı yoksulluk, Göreceli yoksulluk kavramlarının havada uçuşurken CHP’ lİ Belediyeler çalışanlarına başka rakamlar önerdiler ve hayata geçirdiler. Ülkemiz batmadığına göre siz ne yaptınız çalışanlarınıza ne verdiniz?

Yıldırım DEMİR: “Evet bizdeki uygulama şirket çalışanlarına en düşük ücret  3.800 TL üzeri ek yardımlarla beraber 4.200 TL’ye kadar çıkabilecek sözleşme imzaladık.Bu uygulama  2021 yılı temmuz ayına kadar geçerli olup,temmuz ayından itibaren %11 daha zam yaparak.  En düşük ücretin 4.000 TL’nin üzerine çıkacağını belirtmek istiyorum. Ama kadrolu personelimizde fiyatlar da daha da yüksektir. Evet, sokaklarımızı temizleyen, hizmet üreten emekçilerin hakkını vermek insanlık görevidir”.

Hep şunu derim;  Eğer isterseniz olur..

-Sayın başkan ekonomide yaşanan çıkmaz bize üretim sürecinin önemini ortaya çıkarıyor ki, sizin de üretim sürecinde 2020 yılı içinde ilçemizde faaliyete başlayan kadın kooperatifi girişimine destekleriniz var, Biraz bu konudan bahseder misiniz?

Yıldırım DEMİR: “Uzunca zamandır bu tür faaliyetlere destek sunduk ama somut olarak hayat bulması kadın kooperatifiyle oldu. Kadın kooperatifinin ürettiği mamulleri yakın zamanda başta İstanbul büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ve meclis üyelerine ve de TBBM’ deki birçok milletvekillerine yılbaşı hediyesi olarak gönderdim. Olumlu tepkiler aldım. Yakın zamanda kooperatif ürünleri için satış reyonu da kuracağız. Üretim devam ettikçe desteğimiz devam edecek.

Sayın Başkan söyleşimizi kabul ettiğiniz için gazetemiz adına teşekkür ediyorum. Gazetemize 2020 den 2021 girerken Ardanuç halkına söyleyecekleriniz vardır diyor sözü size bırakıyorum.

Yıldırım DEMİR: “Evet 2020 nin muhasebesini yaptığımızda zorlu ve sıkıntılı bir yıl geçirdik maalesef, depremler, covid-19 ve de kuraklık aynı zamanda birçok sorun yaşadık. Kuraklık, salgın ve depremler bize şunu gösterdi ki doğanın dengesi değiştikçe, Doğal döngüyü bozdukça; üzerinde yaşadığımız canlıları, ekoloji yi, çevreyi ve de tabiî ki sağlığımızı kaybediyoruz. Bilim insanlarının da ifade ettiği gibi Doğamıza, suyumuza, ormanlarımıza sahip çıkmalıyız. Bence 2020 den çıkaracağımız ders bu olmalı. Umudum2021 de bütün bu olumsuzlukların bitmesi tabiî ki. Bizimde 2020yılında 20 trilyonluk projeyle başlatmış olduğumuz içme suyu yapımını 2021 yazının ortalarında bitirip, yolların yapımını bitirerek Ardanuç’a tertemiz içme suyuna kavuşturacağız. 2021 Yılı özellikle yatırımların en çok yaşanacağı yıl olacak. Kapalı Pazar alanı, kapalı otopark ve apart yurt yapımınızda 2021 de ilçemize kazandıracağız. Başında da belirttiğim gibi 2021 yılında bunlarla birlikte birçok yatırımı ilçede hayata geçireceğiz. Doğalgaz konusunda 2023 yılı için yatırım sözünüzde almış bulunmaktayız.