BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 15-01-2021 18:58   Güncelleme : 15-01-2021 18:58

Bilim insanları açıkladı: Game Of Thrones'un 'ulu kurtları' kurt değilmiş

ABD’de 50 bin yıllık beş fosil üzerinde yapılan yeni bir çalışma, popüler televizyon dizisi "Game of Thrones" ile büyük bir üne kavuşan "ulu kurt"larla ilgili bir çalışmaya imza attı.

Bilim insanları açıkladı: Game Of Thrones'un 'ulu kurtları' kurt değilmiş

Araştırmacılar, bilimsel olarak Canis dirüs olarak adlandırılan hayvanların aslında kurt olmadıklarını ve dizide gösterilenin aksine soğuk iklime adapte olamadıkları için 13 bin yıl önce soylarının tükendiğini belirtti.

Bilim insanları, Game of Thrones’ta Stark kardeşlerin ulu kurtları olarak ün kazanan antik hayvanlara ilişkin kapsamlı bir araştırma yaptı. Bilimsel olarak Canis dirus (ulu kurt) olarak adlandırılan hayvanların günümüzde ABD’nin kuzeyinde ve Avrasya’da bulunan gri köpeklerden çok daha farklı özelliklere sahip olduğu ve 13 bin yıl önce soylarının tükendiği ortaya çıktı.

NTV'nin aktardığına göre, İngiltere’de yer alan Durham Üniversitesi’nden bilim insanları, Nature dergisinde yayımlanan çalışma kapsamında, ilk kez ABD’nin Wyoming, Idaho, Ohio ve Tennessee eyaletlerinde  bulunan beş ulu  kurt fosilinin  DNA’sını inceledi. Yaklaşık 50 bin yıllık olduğu düşünülen kalıntılar, Kuzey Amerika ve Avrasya arasında zamanla göç eden köpek benzeri birçok türün aksine, korkunç kurtların milyonlarca yıl boyunca yalnızca Kuzey Amerika'da evrimleştiğini gösterdi.

KURT DEĞİLLER: FARKLI BİR BİLİMSEL SINIFLANDIRMAYA İHTİYAÇ VAR

Araştırmanın başyazarı Angele Perri, CNN’e yaptığı açıklamada, “Daha önce bu tür ile modern dünyada yaşayan gri kurtların  çok yakın akraba olduğunu düşünüyorduk. Son 150 yıl boyunca bu değerlendirmeyi hiç sorgulamadık, çünkü iskelet yapıları çok fazla benzerlik gösteriyordu. Ancak, genetik bilimlerine özgü yeni teknolojiyle yaptığımız çalışma onların birbirinden altı milyon önce ayrıldığını ve çok uzaktan akraba olduklarını ortaya çıkardı. Ayrıca birbirlerinden genetik olarak o kadar farklı olduklarını öğrendik ki melezleşip yavru üretebileceklerine dair hiçbir kanıt yok” ifadelerini kullandı. 

Bununla birlikte,  ulukurt DNA’sının ilk analizi, onların diğer canlılardan farklı bir evrimsel yoldan gittiklerini buldu. Yani diğer kurtlardan, çakallardan ve köpeklerden o kadar farklılar ki, bu hayvanları içeren cinse ait değiller. Bunun yerine araştırmacılar, tamamen yeni bir bilimsel sınıflandırmaya ihtiyaçları olduğunu savunuyorlar.

Diğer taraftan bilim insanları, ulu  kurtların, evrimsel farklılıklarından dolayı Buzul Çağı’nın sonunda değişen koşullara uyum sağlamak için yeterli donanıma sahip olmadığına ve bu yüzden 13 bin yıl öncesinde soyunun tükendiğine inanıyor. 

 GAME OF THRONES'TA GÖSTERİLDİĞİNDEN ÇOK FARKLILAR
Öte yandan araştırmacılar, kurtların popüler kültürdeki tasvirlerinden de oldukça farklı olduğunu söyledi. Gerçek korkunç kurtların aksine, "Game of Thrones" ta Stark kardeşler tarafından evlat edinilen mitolojik kurtların  küçük atlar boyutunda olduğu ve Westeros'taki en soğuk ortamlarda hayatta kalabildiği gösterildi.

Ancak Perri, "Ortalama olarak korkunç kurtlar, günümüzdeki ver olan ortalama bir gri kurttan yaklaşık yüzde  20 daha büyük.  Ayrıca, alçak topraklarda ve  sıcak ortamlarda yaşamaya adapte olmuş gibi görünüyorlar, bu yüzden onların kış diyarı  Winterfell’in koşullarında yaşaması mümkün görünmüyor. Ayrıca sıcak iklime adapte oldukları için daha kırmızımsı ve kısa tüyleri olduğunu varsayıyoruz” dedi.