RİZE
Giriş Tarihi : 08-05-2021 10:38   Güncelleme : 08-05-2021 10:38

Belediye Bloklar 500 Günde teslim edilecek mi? Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Rize Belediyesi ve TOKİ ortaklığıyla kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, Osman Karavin Caddesi'ndeki (Deniz Caddesi) Belediye Blokları ve Doktorlar Sitesi'ndeki 23 dönümlük alanda yıkım işlemleri ve fore kazın işlemleri sürüyor.

Belediye Bloklar 500 Günde teslim edilecek mi? Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin açıkladı.

Korozyon tehlikesi nedeniyle yıkılan binaların 500 günde hak sahiplerine teslim edilip edilemeyeceği hakkında Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin açıklama yaptı.

Rize'de deniz suyundan kaynaklı korozyon nedeniyle risk taşıyan ve kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkımlarına karar verilen il merkezindeki belediye bloklarında yıkım işlemleri hız kesmeden devam ediyor. Rize’de ticaretin büyük bir çoğunluğunun yer aldığı bölgede işletme sahiplerini mülk sahiplerinin ve kiraciların da beklediği soruya Başkan Rahmi Metin cevap verdi.


 
Sağlamlığı tartışma konusu olan binaların yıkılmasının Rize’de büyük bir facianın önüne geçildiğini ifade eden Başkan Metin: “Belediye bloklarının yıkımı yıllardır konuşulan bir konuydu. 24 Dönümlük alanda başlattığımız bu proje aslında sadece fiziksel dejenere olmuş bir statik açısından korozyona uğramış bir yapıdan ziyade hukuksal anlamda da çok dejenere olmuş bir yapıyı çözüyoruz. Bu alanda çok hisseli yerler, hazinenin yerleri vardı aynı zaman da kendi içerisinde mülkiyetle ilgili problemleri vardı. O kadar hukuksal mevzuatlar vardı ki tüm bunların temizlenmesi açısından da bu proje çok önemliydi.  Günde 3 kez TOKİ ile bu konuları konuşuyoruz. “ dedi.

İHALE AŞAMASIYLA BERABER 500 GÜN BAŞLADI

“Bizler mart ayında yıkımla beraber bu günü başlattık ancak müteahhit sahanın teslimiyle beraber bunu başlatıyor. Fakat biz bunu daha erkene alabilmek için kasım ayından beri fore kazıklarla birlikte baya zamanda kazanmış olduk. Yaklaşık bir ay sonra doğu tarafında temel atma ile başlayacağız. Sahayı bizler sıklıkla takip ediyoruz. 2022 yılının sonralarına doğru teslim etmeyi hedefliyoruz.” İfadelerini kullandı.