GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-06-2022 12:37

Bedelli askerlik affı çıktı mı? Bedelli askerlik affı kimleri kapsıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz haftalarda duyurduğu, yoklama kaçağı ve bakaya vatandaşlara bedelli askerlik imkânı sunan düzenlemede sona gelindi. Peki, bedelli askerlik affı kimleri kapsıyor? Bedelli askerlik affı çıktı mı?

Bedelli askerlik affı çıktı mı? Bedelli askerlik affı kimleri kapsıyor?

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği yoklama kaçağı, bakaya ve kimliksizlere bedelli askerlikten faydalanma yolunu açan düzenleme bugün TBMM'ye sunuluyor. Gelişme öncesi vatandaşlar Bedelli askerlik affı çıktı mı? Bedelli askerlik affı kimleri kapsıyor gibi konuları merak etti.

BEDELLİ ASKERLİK AFFI ÇIKTI MI?
Erdoğan "Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı, bakaya gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler. Bakaya gençlerimizin sıkıntısına çözüm getiren bu uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum" demişti.

Bugün Meclis'e gelmesi beklenen düzenlemenin hızla yasalaşması bekleniyor. TBMM'de görüşülecek bedelli affında rakamların, mevcut bedelli askerlik ücretlerinin üzerinde olacağı belirtiliyor. Düzenlemeyle, bedelli askerlik affından yararlanan kişiler, kaçak olduğu toplam yıla göre değişen oranlarda bir rakam ödeyecek. Yani 2 yıl kaçak olan ile 5 yıl kaçak olan aynı ücreti vermeyecek. Bedelli affından yararlananlar hakkında daha önce başlatılan işlemlerin de sonlandırılacağı ifade ediliyor.

AdminAdmin