RİZE
Giriş Tarihi : 16-02-2021 16:03   Güncelleme : 16-02-2021 16:03

Balık Tezgâhlarını Kara Lahana Teslim Aldı

Havaların soğumasıyla birlikte balık ve hamsinin bol olacağı beklenirken; onların yerine tezgâhları karalahana, marul, ıspanak, maydanoz aldı.

Balık Tezgâhlarını Kara Lahana Teslim Aldı

Özellikle Hamsi’ nin bir ay gibi uzun bir süre boyunun uzaması için beklenirken, bu defa hamsi tam uzandı. Piyasada bir kaç günden beri hamsi tamamen bilinmeyen bir nedenle piyasadan çekildi. Hâlbuki hamsinin botu kısa olduğu için yakalama yasağı getirilip, boyunun uzaması beklendi. Şimdilerde ise ne hamsi var, ne de diğer balıklar.

Kendileriyle konuştuğumuz balıkçılar: "Gördüğünüz gibi düne kadar balık çok olmamakla birlikte normal idi. Ancak havaların yağışlı ve denizin kabarık olması, balıkçıların avlanmasını zorlaştırdı. Dolayısıyla balık tezgâhlarda çekildi. Onun yerine bizler de kış sebzelerin koyarak satış yapıyoruz. İşler zaten yok. Bazı arkadaşlarda tezgâhlarını tamamen boş bıraktı. Hafta sonları zaten hiç satış yapamıyorduk. Hafta arasında da balık olmayınca; yapacak tek şey sebze satmak oldu". Dediler.

Öte yandan Hamsi ‘nin akıbetinin belli olmadığını, sanki bu işte birilerinin gizli darbesi oduğunu ima eden balıkçılar; "Bu yıl ne biz hamsi'den para kazabildik, ne de tüketici ağız tadıyla hamsi yiyebildi. Böyle bir sezon geçiriyoruz. diye konuştular

ORHAN YAZICILAR