RİZE
Giriş Tarihi : 03-05-2021 11:29   Güncelleme : 03-05-2021 11:29

Asla Yatırıma Karşı Değiliz Ama Yapılan yanlışı da söyleriz

İkizdere Belediye başkanı Hakan Karagöz, ilçeye bağlı Eşkencedere Vadisinde Mehmet Cengiz’e ait iş makinelerinin taş ocağına çevrilmesi konusunda ilçede yapılan görüşmeler konusunda açıklamalarda bulundu

Asla Yatırıma Karşı Değiliz Ama Yapılan yanlışı da söyleriz

 

 

Heyetin gerçekleştirdiği görüşmeleri değerlendiren İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz, 'İşin açıkçası bir hülle yapıldı.  Bu durum projenin devamına yöre halkı tarafından büyük bir güvensizlik yarattı ve bilgilendirme, sahip çıkılma noktasında çok ama çok geç kalındı Bunu Vali bey de, bakan bey de kabul etti. Yöre halkı ve dernekler bu konuya dâhil oldu, dava açtı ve iptal oldu.

Daha sonra Rize'de yapılacak liman dolgusuna yapılacak bazalt malzemeyi bölgede 70 kilometrelik hinterlantta (çevrede) Cevizlik köyünde( iskence vadisi) alınabileceği tespit edildi. Buralar vatandaşlarımızın yaşam alanları ve iki köyü direk etkileyecek. Dolaylı olarak da 4 köy ve iki mahalle direk etkilenecek. Buralarda yüzlerce ton organik çay yapılıyor, 8-10 ton bal üretiliyor, köylünün suları buradan geliyor.

Haliyle tepki gösterildi, daha sonra valimiz, bakanlarımız, milletvekillerimiz duyarlılık gösterdi, gelip halkı bilgilendirdiler. Bu toplantılar sürecin daha sağlıklı ve bilinçli yürütülmesi noktasında çok önemliydi. Bir nevi halkın gazını aldılar.

Bu süreçte bu grupların içine bazı fanatik gruplar girdi. Devletimizin ve bölgemizin, bu limana ihtiyacı var. İkizdere halkı olarak asla yatırıma karşı değiliz. Ovit tünelinin işlevinin artıracak bir projedir. O hat üzerindeki yapılaşmaya da katkı sağlayacak. Biz, yapılan yanlışları belediye başkanı olarak dile getirdik" dedi.