GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-06-2022 20:33

Askerlik yapmayanlara af mı geliyor? Askerlik affı kimleri kapsayacak? Bedelli askerlik ücreti ne kadar?

Askerlik yapmayanlara af mı geliyor ve askerlik affı kimleri kapsayacak gündem de merak edilen konular arasında yer alıyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal askerlik affı konusundan açıklamada bulundu. Peki, Askerlik yapmayanlara af mı geliyor? Askerlik affı kimleri kapsayacak?

 Askerlik yapmayanlara af mı geliyor? Askerlik affı kimleri kapsayacak? Bedelli askerlik ücreti ne kadar?


AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, askerlik affına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yoklama kaçağı ve bakayaların bedelli askerlikten faydalanabilmesi için düzenlenen affın detayları belli oldu. Bununla birlikte, askerlik yapmayanlara af mı geliyor ve askerlik affı kimleri kapsayacak soruları merak ediliyor. Bedelli askerlik ücreti ne kadar, belli oldu mu vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Askerlik yapmayanlara af mı geliyor? Askerlik affı kimleri kapsayacak? Bedelli askerlik ücreti ne kadar? Detaylar haberimizdedir…

ASKERLİK YAPMAYANLARA AF MI GELİYOR?
Yoklama kaçağı ve bakayaların bedelli askerlikten faydalanabilmesi için düzenlenen affın detayları belli oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, kanun teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, 550 bin kişiye askerlik affı sağlayacak 20 maddelik kanun teklifinin TBMM'ye sunulduğunu belirtti. Ünal, "Miktarları Savunma Bakanlığı belirleyip duyuracak. Yoklama kaçağı, bakayalar bedelli askerlikten yararlanacak." ifadelerini kullandı.

ASKERLİK AFFI KİMLERİ KAPSAYACAK?
Ünal, "Askeri Ceza Kanunu'nda değişiklik teklifini TBMM'ye sunuyoruz. 20 maddelik teklifimizi hazırladık. Yoklama kaçağı, bakayalar bedelli askerlikten yararlanacak. Öğrenci affını da önümüzdeki hafta sunacağız." dedi.

Öte yandan Ünal açıklamalarına şöyle devam etti: "Genelkurmay Başkanı'nın yaş haddini 70'e çıkartmıştık. Bu düzenlemeyle Genelkurmay Başkanı görev süresini yani yaş haddini 72'ye çıkartıyoruz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bedelli askerlik için getirilecek affı geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Erdoğan "Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı, bakaya gençlerimize de bir müjde vermek istiyorum. Yoklama kaçağı gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler. Bakaya gençlerimizin sıkıntısına çözüm getiren bu uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullanmıştı.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?
En merak edilen konulardan birine de değinen Mahir Ünal, bedelli askerlik ücretine ilişkinse "Miktarları Savunma Bakanlığı belirleyip duyuracak." ifadelerini kullandı.

AdminAdmin