SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-02-2021 10:53   Güncelleme : 14-02-2021 10:53

Aşıyı bol bulunca ne yapacaklarını şaşırdılar

Pfizer ve Moderna’nın ürettiği Kovid-19 aşılarının kullanıldığı Polonya’da AstraZeneca aşısının da uygulanmaya başlamasıyla, bazı insanların ‘aşıda seçicilik’ yapması dikkat çekti. Polonya’da bazı insanlar, daha az etkili olduğuna inandıkları AstraZeneca aşısı olmaya sıcak bakmıyor.

Aşıyı bol bulunca ne yapacaklarını şaşırdılar

Associated News’te yayınlanan bir habere göre, Avrupa Birliği ülkelerinde kullanıma yeni sunulan AstraZeneca şirketinin Oxford Üniversitesi’yle geliştirdiği Kovid-19 aşısını bazı insanlar, Pfizer ve Moderna’nın yanında ‘ikinci en iyi aşı’ olarak algıladıkları için, bu aşıyı olmaktan çekiniyor.

Polonya’da bazı insanlar, Pfizer ve Moderna’dan daha az etkili olduğuna inandıkları AstraZeneca aşısı olmak için sıraya konulma konusunda kaygıya kapılıyor.

Cuma günü öğretmenlerin AstraZeneca aşısıyla aşılanmaya başladığı Polonya’nın başkenti Varşova’da bir okul müdürü Evelina Jankovska, hayatlarını alt üst eden bir virüsten korunmak için aşı kaydı yaptırmalarına rağmen okuldaki hiç kimsenin AstraZeneca aşısı olmak için hevesli olmadığını söyledi. 


Kasım’da koronavirüse yakalanan ve iyileşmesi uzun süren Jankovska, “AstraZeneca aşısından çok hastalıktan korkuyorum” dedi.

OXFORD-ASTRAZENECA’NIN ÜRETTİĞİ KOVİD-19 AŞISI GÜVENİLİR Mİ?

İngiliz ve İsveç ortaklı AstraZeneca ilaç ve biyoloji şirketi, Kovid-19 aşısını Oxford Üniversitesi’yle geliştirdi. Aşının Avrupa İlaç Ajansı tarafından onay almasıyla birlikte 50’den fazla ülkede yaygın kullanıma izin verilmişti. Ancak AstraZeneca aşısı, insan denemelerinde yaşlı insan sayısı yetersiz olduğu için diğerlerinden daha fazla eleştiri aldı.


Denemeler sonucu yaşlı insanlarla ilgili az sayıda veri elde edildiği için birçok Avrupa ülkesi, bu aşıları 65 yaş ve altında, bir kısmı da 55 yaş ve altına uygulanmasını öngörmüştü.

FRANSA VE ALMANYA DA YETERSİZ BULMUŞTU

Fransa’nın üst düzey sağlık danışma organı olan Ulusal Sağlık Kurumu, yaşlı insanlar üzerinde etkisi hakkında yetersiz veriden dolayı AstraZeneca’nın ürettiği Kovid-19 aşısının, yalnızca 65 yaş ve altındaki kişilere uygulanmasını tavsiye etmişti.

Alman sağlık yetkilileri de, İngiltere merkezli AstraZeneca şirketinin ürettiği Kovid-19 aşısını, yaşlı insanlar üzerinde etkisini kanıtlayabilecek düzeyde test etmediğine dair endişelerini dile getirerek 65 yaş ve üstü insanlara tavsiye etmeyeceklerini belirtmişti.


ASTRAZENECA: AĞIR VAKALARA KARŞI BAŞARILI

AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot, ürettikleri aşıya gelen eleştirileri kabul etmesine rağmen, ilaç düzenleyici otoritelerin verileri gözden geçirdiğini ve aşıyı güvenli ve etkili bulduğunu söyledi. Kovid-19 aşılarının tedarikinde sıkıntılar olduğunu hatırlatan Soriot, AstraZeneca dozlarının ağır vakalara karşı yüksek derecede koruma sağladığını söyledi.

“Binlerce hayat kurtaracağız, bu yüzden her gün işe geliyoruz” diyen AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot, “Bu mükemmel mi? Hayır, değil. Ama bu harika!” dedi.