RİZE
Giriş Tarihi : 14-02-2021 09:48   Güncelleme : 14-02-2021 09:48

Anavatan Partisi Rize İl Başkanı Ceyhun Yılmaz: Cumhur İttifakı'nda yer alabiliriz

Anavatan Partisi Rize İl Başkanı Ceyhun Yılmaz, gazetemize önemli açıklamalar yaptı...

Anavatan Partisi Rize İl Başkanı Ceyhun Yılmaz: Cumhur İttifakı'nda yer alabiliriz

 

Parti çalışmalarını anlatan Yılmaz, Rize’nin sorunlarını, yatırımlarını değerlendirdi. Çay Kanunu ile ilgili de açıklamalarda bulunan Yılmaz, yasanın çıkarılması noktasında geç kalındığını dile getirdi. Önümüzdeki seçimlerde Anavatan Partisi’nin de seçimlerde olacağını bildiren Yılmaz, partisinin Cumhur İttifakı’nın içerisinde yer alabileceğini aktardı. 

HEDEF Kitlemiz Gençlerimiz

■ Parti olarak yürüttüğünüz çalışmalardan bahseder misiniz?

Çalışmalarımız devam ediyor. Biz en son 2009 yılında seçime girdik. Seçmen de değişiyor. Genç nesil geliyor. Arada uzun bir süre olunca genç nesil Anavatan Partisi’ni tanımıyor. Öncelikle bizim genç neslimize partimizi anlatmak istiyoruz. Bizim partimiz, ülkeyi 15 yıl yönetmiş bir partidir. Tek başına da iktidar olan partiyiz. Bunları anlatacağız gençlere. Partimizin hedeflerini anlatacağız. Ayrıca ilçelerimizde de teşkilatlanma çalışmalarımız devam ediyor.

Yanlışa Doğru Diyemeyiz

■ Önümüzdeki seçimlerde Anavatan Partisi neyi hedefliyor?

Anavatan Partisi seçimlerde olacak. O zamanki şartlarda kim hangi tarafta olur tam olarak bilemiyoruz. Hangi parti hangi ittifakta olur belli değil ama bizim Cumhur İttifakı’nda yer alacağımızı düşünüyorum. Ama Cumhur İttifakı’nda olup da her şeye iyi diyemeyiz biz. Genel Başkanımız da bunu diyor. Biz Cumhur İttifakı’nda olabiliriz ama her yanlışa doğru demeyeceğiz.

Keşke Esnafa Yer Gösterilseydi

■ Kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığı belediye bloklarındaki esnafla yaptığınız görüşmelerde size ne gibi taleplerde bulunuyorlar?

Mülk sahibi olanlara belli bir ücret ödenmiş, ayrıca kiracıların da taşınmasına yardım ediliyor. Bu çalışmalar oradaki esnaf için güzel bir durum. Ancak keşke bunlar yapılmadan dolgu sahasında veya yıkılan emniyet müdürlüğü alanında konteyner şeklinde yer yapılsaydı, insanlar orada işlerine devam etselerdi çok daha iyi olabilirdi. 1-2 yıl orada çalışsalardı, daha güzel olabilirdi. Rize’de zaten yüksek olan kiralar yine artacak.

Kiralar 2-3 Katına Çıktı

 

Yer olmadığı ve talep fazla olacağı için kiralar artacak. Aylık kirası 3 bin TL olan dükkan 5 bin TL olacak. Mülk sahipleri de bu fırsattan yararlanıyor. Kontrat yapılmamışsa kiracılarını çıkartıyorlar. Bir yerde yüksek kira ücreti alınıyorsa bu Rize’nin her tarafına yansıyor. Diğer dükkânlar da pahalanacak. Bu süreçte keşke esnafa bir yer yapılsaydı.

Keşke Bizim De Fikrimiz Alınsa

Rize’de ortak akılla hareket edilmiyor. Sürekli Trabzon’u örnek veriyoruz. Tüm siyasi partiler bir araya gelebiliyor. Ama Rize’de böyle yapılmıyor. Bir proje için keşke bizim de tüm partilerin de, sivil toplum kuruluşların da fikrini alsalar.

Çay Kanunu’nu Meclis’te Başkaları Konuşuyor

■ Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde çay kanunu taslağı hazırlanıyor. Kanunun bu defa çıkacağına inanıyor musunuz?

İnşallah Çay Kanunu en kısa sürede çıkar. Zaten geç bile kalındı. Rizeliler olarak bizim hiçbir zaman birinci adam sorunumuz olmadı. Ülkeyi yönetenler genelde Rizeli. Biz bunu hala konuşuyorsak bu hem büyüklerimizin eksikliği hem de Rize’yi yönetenlerin eksikliğidir. Çıkıp da dışarıdan bir vekilin Meclis’te çayı, Çay Kanunu’nu konuşması bizim suçumuzdur. Siz konuşmuyorsunuz, başkaları konuşuyor.  Bu yasa hazırlanıp Meclis’e sunulsa kabul etmeyecek olan var mı?

Kanunun Çıkmasını İstemeyenler Var!

Çay Kanunu’nu bütün üretici istiyor. Bunca zaman neden çıkmıyor? Bunun çıkmasını birileri istemiyor. Özel sektör temsilcileri yani fabrika sahipleri mi istemiyor? Ben bu kanunun bu yıl da çıkacağına inanmıyorum. Gübre geçen yıl 2 bin TL idi, şimdi 2 bin 600 TL. Desteleme ise yine aynı, değişmiyor. Bunun anlamı şu üretici çay sezonuna borçlanarak başlıyor.

Gençler Çaya Mahkûm Kalmamalı

Gençlerimize yeterince sahip çıkamıyoruz. Şu anda pandemiden dolayı gençler boşta. Okul yok, iş yok. Rize’de özellikle işsiz gençlerimiz için bir şeyler yapmalıyız. Örneğin fabrika açılabilir. Gençlerimiz sadece çaya mahkum kalmasınlar. Yazın çay topladılar, kışın ne yapacaklar? İstihdama yönelik de çalışmalar yapılmalı.

Bürokrat Sorunumuz Var

Belki bizim birinci adam sıkıntımız olmadı ama o birinci adama iş yaptırmamız lazım. Bizim Ankara’da bürokratımız yok. Aslında var da yok. Bizim Ankara’da bürokrat sıkıntımız var. Yani Rize, Ankara’da istediğini alamıyor. Devlet yatırımları haricinde  Rize’ye iş yapmamız lazım. Proje üretip bunu Ankara’dan onaylatıp o yatırımı buraya getirebiliyorsak o zaman tamam derim. Ama bu olmuyor.

Feribot Seferleri Düzenlenebilir

Biz deniz şehriyiz. Keşke feribot seferleri uygulamaya konulsa. İzmir’de, İstanbul’da var. Rize’de neden olmasın? Rize’nin ilçelerine hatta Trabzon’a feribot seferleri düzenlense güzel olmaz mı? Ayrıca balık ekmek yenebilecek alanlar inşa edebiliriz. Küçük istihdam alanları da oluşturabiliriz. Neden olmasın? Denizle iç içeyiz ama feribotumuz yok. Niçin bu yapılmıyor? Bu uygulama Rize merkezde olduğu gibi ilçelerde de yapılabilir. Bilet satış yerleri, yemek yenilebilecek alanlar yapılabilir. Belediyelerimiz de bu işten kazançlı çıkabilir. Ayrıca özellikle yaz aylarında şehrimize gelen turistlerimiz de akşamları tekne turlarına çıkabilir. Belki turizm için bir alternatif de oluşturabiliriz.

Mesut Yılmaz’ın Rize’ye Katkısı Çok

İsminin havaalanına verilmesi yönündeki önerimiz için gazeteciden sanatçısına, STK’sından derneğe kadar herkes bize destek verdi. Bu konuda çalışmaya devam ediyoruz. Rahmetli Mesut Yılmaz, bizim için büyük bir değer. İnanarak söylüyorum Rizeliler şu anda Türkiye’de konuşuluyorsa, biz onlarla gurur duyuyorsak bu Mesut Yılmaz ve Anavatan Partisi’nin eseridir. Çünkü geçmişte Anavatan Partisi, hem Rize’ye hem de Rizelilere büyük katkıları olmuştur. Rizelinin de partimize katkısı çok olmuştur.

Siyaset Yapmak Gerçekten Çok Zor

■ Peki Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketinde siyaset yapmak sizce zor mu?

Tabii ki. Diğer illerdeki il başkanlarımızla sohbet ettiğimizde kendilerine söylüyorum; siz bizden çok şanslısınız, Rize’de siyaset yapmak kadar zor bir şey yoktur diye. Çünkü hem karşı tarafı kötülemeyeceksiniz, kırmayacaksınız ama siyasetinizi de yapacaksınız. Bu çok zor. Onlar istedikleri gibi konuşabiliyor ama biz öyle değil. Cumhurbaşkanımız hemşehrimiz, seviyoruz kendisini. Ama siyaset yapmak çok zor. Kimseyi kırıp dökmemeye gayret ediyoruz. Bazı şeyleri anlatmak çok zor.