SİYASET
Giriş Tarihi : 12-11-2020 16:48   Güncelleme : 12-11-2020 16:48

Akşener, Özdağ'ın iddialarını yalanladı

Disipline sevk edilen Ümit Özdağ'ın 'anayasa' iddiaları hakkında konuşan İYİ Parti lideri Akşener "Şimdi bir cümlenin içinde hem AK Parti hem HDP geçtiği zaman, hakikaten akıl sağlığına dikkat etmek lazım" dedi.

Akşener, Özdağ'ın iddialarını yalanladı

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin'i makamında ziyaret eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ziyaret sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı. 

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın açıklamaları için Akşener, şunları söyledi:

"HERHANGİ BİR ANAYASA ÇALIŞMASI YAPMADIK"

"Ben tek bir şey söyleyeyim, biz HDP ile CHP ile Saadet Partisi ile herhangi bir anayasa çalışması yapmadık. Nokta. Genel Başkan olarak tekrar söyleyeyim, hiçbir arkadaşım bilgim içinde ya da dışında, bu kadar geniş söylüyorum... Buna sadece HDP değil, CHP, Saadet Partisi, başka var mıydı hatırlamıyorum isnatların arasında. Bir anayasa çalışması yapmadık ama daha ilginç bir şey vardı dün, AK Parti ile de anayasa çalışması yapıyormuşuz. Yani bir tarafta HDP'yle yapıyoruz, bir tarafta da AK Parti ile yapıyormuşuz. Dolayısıyla AK Parti ile de oturup bir anayasa çalışması yapmadık."

"HAKİKATEN AKIL SAĞLIĞINA DİKKAT ETMEK LAZIM"

Genel Başkan sıfatıyla konuştuğunu vurgulayan Akşener, şunları kaydetti:

"Şimdi bir cümlenin içinde hem AK Parti hem HDP geçtiği zaman, hakikaten akıl sağlığına dikkat etmek lazım. Sayın Ömer Çelik, bu konuda AK Parti adına bir açıklama yaptı ama ben hepsiyle birlikte söylüyorum, İYİ Parti Genel Başkanı olarak söylüyorum, hiçbir siyasi oluşum, platform, şahıs, partiyle herhangi bir anayasa çalışmamız yoktur, nokta."

İYİ PARTİ: GİZLİ BİR GÜNDEMİMİZ VE AJANDAMIZ YOK

Bu arada İYİ Parti Ümit Özdağ'ın iddiaları ile ilgili bir de yazılı açıklama yapıldı. 

Kurulduğu günden bu yana Türk siyasetinde dengeleri değiştiren, yerel seçimlerle birlikte, değişmez sanılanları değiştiren İYİ Partinin, tüm kadrolarıyla, her tür manüplasyona ve saldırıya hazır olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Sayın Ümit Özdağ'ın bir süredir mensubu olduğu partimizle ilgili açıklamalarını dikkatle izliyoruz. Öncelikle ifade etmek isteriz ki ithamları sahip olduğu kariyer ve tecrübesiyle örtüşmemektedir. İYİ Parti olarak talihsiz açıklamalarıyla kendisine verdiği zararı endişeyle izliyoruz. Bu zarar öyle bir noktaya ulaştı ki Sayın Özdağ  bir televizyon programındaki iddialarını 11 Kasım Çarşamba günü yaptığı basın toplantısında kelimenin tam anlamıyla 'yalan rüzgarına' dönüştürdü. Milletimizin emin olmasını isteriz ki İYİ Partinin aziz milletimizden sakladığı bir gündemi, bir ajandası, ilişkileri ya da projeleri yoktur ve olamaz."

"BU AÇIK İZİN TAKİPÇİSİYİZ"

Özdağ'ın iddiaları konusunda ilk ve son kez olmak kaydıyla, aziz milleti bilgilendirme ihtiyacı duyulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İYİ Parti ve İYİ Partiyi temsilen hiç kimse, bir başka partiyle anayasa çalışmasına katılmamıştır. Çünkü zaten böyle bir çalışma hiç olmamıştır. Partinin hiçbir yöneticisi, AK Parti ile gizli ya da açık bir anayasa çalışması yapmamıştır. Önüne geleni FETÖ'cülükle suçlayan iktidar mantığıyla benzeşen, FETÖ'cülük ve FETÖ'cüler iddiası, İYİ Partiye asla yapışmayacak bir lekeleme çabasıdır. Bugünün muktedirleri bile ellerindeki tüm devlet imkanları, istihbarat imkanları, yargı imkanlarına rağmen, İYİ Partinin üzerinde tek bir damla leke bulamamış ve sonuçta 'yerli ve milli' sıfatını teslim etmek zorunda kalmışken Özdağ'ın bu konudaki 'sadık hizmeti' siyaset çöplüğündeki ve vicdanlardaki yerini almaya mahkumdur.

İktidar Partisi'nin grup başkanvekili, Sayın Özdağ'ın her açıklaması sonrasında devreye girip, benzer bir üslupla partimize saldırmıştır. Bu açık izin takipçisiyiz. Ancak aynı iktidar partisinin sözcüsü Sayın Özdağ'ın iddialarını kesin bir dille yalanlamıştır. Bilinmelidir ki İYİ Partiyi, hem AK Parti hem HDP hem PKK hem de FETÖ ile birlikte olmakla itham etmenin dayanılmaz hafifliği aslında psikolojik bir sorunudur. O sorunun çözümü de siyasette değil, psikiyatri bilimindedir."

ÖZDAĞ'DAN 'ANAYASA' İDDİASI

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'ya FETÖ suçlamasında bulunan daha sonra disipline sevk edilen ardından Ümit Özdağ, İYİ Parti'nin HDP'yle ortak anayasa taslağı hazırladığını iddia etmişti.