RİZE
Giriş Tarihi : 18-06-2022 10:54

"Akp'nin çay kanunu üretici adına fos çıktı"

Memleket partisi il başkanı muhittin bayrak Yaptığı yazılı açıklamada Akp'nin çay kanunu üretici adına fos çıktı diyerek eleştirdi.

Bayrak:"Yıllardır çaykur genel müdürü Alim'den duyduğumuz klasik cümleleri bu kezde AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı tekrarladı "Türk çayını marka haline getirmeyi, çayın dış pazardaki payını büyütmeyi amaçlıyoruz" 

"20 yıldır çay kanun-u çıkaramayan,çay'ı marka haline getiremeyen,dış pazardaki payını büyütemeyen ve her  yıl çaykurun zarar ettiğini beyan eden kadro 20 yılda yapamadığı şimdi yapacağını söylüyor..bu cümleler bana hiç inandırıcı gelmiyor ve her seçim sath-ı maili girildiğinde bulunan gaz'a benziyor."dedi

"Yaş çay alım fiyatı Ulusal Çay Konseyi tarafından belirlenecek"miş

Bayrak:
"Hatırlarsınız AKP iktidarında geçtigimiz yıllarda  ulusal çay konseyi başında bir zat-ı  muhterem vardı ve kaçak çay olayı ardından istifa etmişti.Çaykur çayını marka yapacak bu şahsiyet ne hikmetse kaçak çay olayında üstün perfonmans sergilemişti.bu zat-ı muhterem bu kanununa benzer bir uygulamayı denemiş fakat makam ömrü buna yetmemişti.
Peki yaş çay fiyatı belirleyecek olan ulusal çay konseyi şimdiki başkanı kim ? Tabiki çay bardağı fikir sahibi mehmet erdoğan, borsa başkanı aynı zamanda özel sektör patronu."

" çay bahçeleri yenilenecek."miş

Sn. Hayati yazıcı çay bahçeleri yenilenmesi lazım,çay ağaçları deforme olmuş verim düşmüş yeniden fidanlama yapılması için çay kanunu da madde olduğunu söylemiş.Sn Hayatı yazıcı bir kere çay ağacı 70 yılda deforme olmaz verimde düşmez üzmanlara göre çay ağacının deforme olması gibi birşey söz konusu değildir sadece 120 yıldan sonra çok az miktarda da olsa verim kaybı olma ihtimali vardır.Madem çay fideleri sökülüp yenisi dirilecekti neden yıllardır üreticiye 20 cm'den budama yaptırdınız.Bence sizin esas amacınız bu kanun  maddesiyle çay fidesini söküp yenisini dikmeyen ücreticinin ( üreticinin %80 bu işlemi yapmayacaktır ) çaykura çay vermesine engel koyup özel sektöre yönlendirmektir.

"Özel sektör ile üretici arasında sözleşme olacakmış"

"İste bu madde üzerinde biraz durup düşünmek lazım.  Sn.Yazıcı diyorki kanunla taban fiyat uygulaması olmayacak özel sektörle kendiniz sözleşmeyle anlaşacaksınız kısaca ne haliniz varsa görün öyle devlet veya kanun garantisi yok."

"Bu çay kanununu üretici adına red ediyoruz"

"Üreticinin lehine hiçbir madde yok,tamamen çaykuru pasifize etmek,üreticiyi özel sektör baronlarının insafına  bırakmaktır.Bu maddelerden oluşan çay kanunu değil olsa olsa özel sektör baronlarını koruma kanunudur .Bu kanun taslağını  Asla kabul etmiyoruz. Çay kanununu  adı altında çıkarılacak bu kanunu çay emekçileri adına red ediyoruz.Çayda belirleyicinin çaykur olmasını istiyoruz,bu durumun ise çaykuru tamamen saf dışı bırakma teşebbüsünden başka bir anlam taşımadığını üzülerek görüyoruz. Çay emekçisi hemşerilerim dikkatlerinizi bu konu üzerine çekin bu duruma itiraz edin, sonra eyvahla kaybolan haklarmızı geri alamazsınız."diyerek sözlerini tamamladı

AdminAdmin