SİYASET
Giriş Tarihi : 09-04-2021 01:10   Güncelleme : 09-04-2021 01:10

AK Partili Yılmaz’ın ‘bağırta bağırta belediyeyi aldık’ açıklamasına tepki

Kamuoyunda tartışmalara neden olan 'Güvenlik tasarısı' görüşmelerinde konuşan AK Partili Zeynep Gül Yılmaz, HDP'li Rıdvan Turan'a cevap verirken, "Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi'ni aldık, kanırta kanırta Büyükşehri alacağız" sözlerini kaydetti. AK Partili vekilin bu sözleri sosyal medyada eleştirilerin hedefi oldu.

AK Partili Yılmaz’ın ‘bağırta bağırta belediyeyi aldık’ açıklamasına tepki

 

 

Meclis Genel Kurulu’nda, kamuoyunda tartışma ve eleştirilere neden olan  'Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması' teklifinin görüşmeleri sırasında muhalefetin "AK Parti’nin sahada olmadığı" sözleri nedeniyle tartışma yaşandı.

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, HDP Milletvekili Rıdvan Turan’ın sözlerine yanıt verirken, “Biz hem merkez ilçelerdeyiz hem de diğer ilçelerimizde mahalle mahalle, sokak sokak, karış karış dolaşıp vatandaşa dokunuyor, derdini dinliyoruz. Siz Mezitli'den öteye, batıya geçebildiniz mi bugüne kadar?” dedi.


'BAĞIRTA BAĞIRTA AKDENİZ BELEDİYESİ'Nİ ALDIK...'

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; Bir hafta önce Kiremithane Mahallesi’nde cumartesi pazarını ziyaret ettiğini söyleyen Yılmaz, “Size oy veren seçmen diyor ki, "Oy verdik, bir daha göremedik." Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi'ni aldık, kanırta kanırta da köşe başlarını tuttuğunuz Büyükşehri de alacağız. Çırpınışlarınız boşuna, vatandaş gerçek yüzünüzü gördü artık” diye seslendi.

CHP'Lİ ÖZEL: ÜZGÜN VE RAHATSIZIM

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Yılmaz’ın “bağırta bağırta, kanırta kanırta” sözlerine dikkat çekerek “Bir milletvekilinin, bir kadın siyasetçinin bu cümleyi kullanmasından fevkalade üzgün ve rahatsızım” diyerek şunları söyledi:

“Mersin Büyükşehir Belediyesini biz aldık, rıza üreterek aldık; sözümüzü söyledik ve bunun karşılığında Mersinliler o "millî irade" dediğiniz ve size verildiğinde baş tacı başkasına verildiğinde alaşağı yapmaya da çekinmediğiniz millî irade Mersin'de bu şeklide tecelli etti. Siz belediyelerinizde birilerine köşebaşı tutturuyorsanız o sizin değerlendirmeniz. Sayıştay denetimine tabiyiz, İçişleri Bakanlığı'nın müfettişleri ortada. Bildiğiniz bir şey varsa, Bakan Yardımcısı vasıtasıyla ya da Teftiş Kurulu vasıtasıyla konuşursunuz. Mersin'in Büyükşehir Belediyesini, Başkanını suçlayamazsınız, oradaki devlet memurlarını, bürokratları töhmet altında bırakamazsınız, köşe başı tutma gibi bir siyasi partiye ve bizim partimize böyle bir iftirada bulunamazsınız hele hele büyükşehir belediyesini almak için oy isteyeceksiniz; vatandaş sandığa gidecek.”

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı’ya seslenen Özel, “Sayın Grup Başkanım, nasıl kanırta kanırta alınacakmış, siz bundan ne anladınız? Sayın Bostancı, bir kadın milletvekili, mevkidaşımız, kanırta kanırta belediye başkanlığı almanın andını içiyor burada, herhalde bu konuya sizin bir açıklama getirmeniz lazım” dedi.

BOSTANCI: BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YER VARDIR

Söz alan Bostancı, “Biz AK Parti kurulduğundan beri millet iradesini en üst değer olarak gördük. Her kim, hangi partiden olursa olsun, halkın reyiyle ve rızasıyla bir yere geldiyse başımızın üstünde yeri vardır. Mersin'deki seçime de böyle bakarız. Bundan sonraki seçimler için de rekabetçi bir şekilde sahada olmak isteriz. Sayın milletvekilimizin ifade ettiği de bu husustur” dedi.

ÖZEL: BUNUN NERESİ RIZA ÜRETMEK?

Bostancı’nın konuşmasının ardından tekrar söz alan Özel, Türk Dil Kurumu sözlüğüne baktığını, "Kanırta kanırta" ifadesinin "zorla ve zorlayarak" anlamına geldiğini söyledi, “Bunun neresi rıza üretmek? Habermas'a göre rıza üretmekle ilgili sizin öğütlerinizi dinlerken bir milletvekilinin bizim yönetimimizdeki belediyeyi bir dahaki seçimde zorla, zorlayarak, zorbalıkla alacağını söylemesine nasıl ses çıkarmıyoruz?” diye sordu.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

AK Partili Zeynep Gül Yılmaz'ın 'maksadını aşan' sözlerine ise muhalefet kanadından ve sosyal medyadan tepki yağdı. Gelen tepkilerden bazıları şöyle:

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan: Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi'ni aldık. Kanırta kanırta Mersin Büyükşehir'i alacağız." Ağza alınmayacak bu sözler AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz tarafından Meclis'te söylendi. Takdir milletin!

 


 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır: AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, “Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi'ni aldık, kanırta kanırta da Büyükşehri alacağız” demiş. Şunu merak ediyorum. Siz, ilçe binalarınıza giderken navigasyon kullandığınız Mersin’den mi bahsediyorsunuz?

 


Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz: Bir CHP'Lİ "İstanbul'u, Ankara'yı bağırta bağırta aldık, iktidarı da kanırta alacağız" deseydi ne sapıklığı kalırdı, ne darbeciligi.

 


 

Gazeteci Mustafa Hoş: bir zihniyetin en net dışavurumu...konuşan kişi akp mersin milletvekili zeynep gül yılmaz...konuştuğu yer meclis...