GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-01-2021 18:23   Güncelleme : 21-01-2021 18:23

Adalet Bakanı Gül: Hakim, savcı cübbesi giymedim... Giymeyeceğim

Adalet Bakanı Gül, sosyal medya üzerinden kendisini etiketleyenler ile ilgili çok sert bir açıklama yaptı. "Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum" diyen Gül, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlatarak "Adalet Bakanı'nın hakim, savcı cübbesi yoktur, görevim süresince o cübbeyi giymedim ve giymeyeceğim" diye konuştu.

Adalet Bakanı Gül: Hakim, savcı cübbesi giymedim... Giymeyeceğim

 Adalet Bakanı Abdulhamit Gül "Adalet Bakanı'nın hakim, savcı cübbesi yoktur, görevim süresince o cübbeyi giymedim ve giymeyeceğim" dedi. 

Bakan Gül, Ankara Hakimevi'nde '5. Yılında İstinaf Mahkemeleri Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu, sert mesajlar verdi.

"KİMSE YARGIYA PARMAK SALLAYAMAZ"

Burada konuşan Gül, sosyal medya üzerinden kendisini etiketleyenler ile ilgili de çok sert bir açıklama yaptı. "Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum" diyen Gül, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlattı. 

Gül şunları kaydetti: "Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz.

Adalet Bakanı'ndan da bu işleyişe müdahale etmesini bekleyemez. Adalet Bakanı'nın cübbesi yoktur, görevim süresince o cübbeyi giymedim ve kimse kusura bakmasın asla da giymeyeceğim."

Reform süreci ile ilgili mesaj veren Gül "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde reformları her alanda yapmayı sürdüreceğiz. Çünkü insan ve onuru her şeyin başındadır" dedi. 

"YARGININ EKSİK, YANLIŞ KARARI YOK MU?"

Adalet Bakanı olarak, aynı zamanda bir hukukçu olarak bu tür tarz ve yaklaşımı kabul etmesinin mümkün olmadığına vurgu yapan Gül, bazı yargı kararlarını da eleştirdi:

"Yargının eksik, yanlış kararı yok mu? Elbette vardır, benim de eleştirdiğim, 'bu nasıl karar?' dediğim yüzlerce karar sayabilirim. Haklı ve doğru bulmadığım kararlar vardır. Bazı dosyalarda tutuklama mümkün, hatta gerekliyken bu yola başvurulmadığını görüyoruz. Bazılarında ise tam tersi tutuksuz yargılama yeterli iken, kamu vicdanını yaralayıcı kararlara rastlıyoruz. Kaynar kazanı döküyor serbest kalıyor, süt kazanına giriyor tutuklanıyor."

"MERAMINI BURADAN ANLATIYORSAN NİYETİN SORGULANIR"

Gül'ün bu yöndeki açıklamalarının hemen ardından bir açıklama da AK Parti Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Bölükbaşı'ndan geldi. Bölükbaşı, "Bir telefon ötede olan kişilere meramını buradan anlatmaya kalkıyorsan niyetin sorgulanır. Parti disiplini dava disiplinidir. Biz böyle gördük böyle öğrendik" dedi.