DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-01-2021 18:20   Güncelleme : 21-01-2021 18:20

21. yüzyılın en büyük göçlerinden biri! Birleşik Krallık, 5.4 milyon kişiye göç kapısı açıyor

Hong Kong'da Çin'in dayattığı ulusal güvenlik yasasına karşı eylemler uzunca bir süredir devam ederken Birleşik Krallık, 5.4 milyon Hong Kong vatandaşına kapılarını açmaya hazırlanıyor. Britanya hükümeti "tarihi sorumluluğunu yerine getirdiğini" belirtiyor. Peki Britanya neden sorumlu hissediyor?

21. yüzyılın en büyük göçlerinden biri! Birleşik Krallık, 5.4 milyon kişiye göç kapısı açıyor

Birleşik Krallık, ocak ayının sonunda hayata geçireceği yeni bir vize türüyle 5.4 milyon Hong Kong vatandaşına kapılarına açmaya hazırlanıyor. Bu yeni vize türüyle Hong Kong vatandaşlarına Birleşik Krallık’ta yaşama ve uzun vadede vatandaşlık hakkı verilecek.

İmparatorluk günlerinde Birleşik Krallık toprağı olan Hong Kong, şu an Çin’in “özel yönetim bölgesi” konumunda. Son dönemde artan baskılar nedeniyle Britanya kapılarını açmış durumda.

PROTESTOLARIN SEBEBİ: ULUSAL GÜVENLİK YASASI

Hong Kong'da son günlerde gündeme gelen yeni ulusal güvenlik yasası tepkilere sebep oluyor. Mart 2019'dan beri konuşulan ve suçluların Çin'e iadesini kolaylaştıracağı öngörülen yasa tasarısı, o günlerden bu yana sert bir şekilde protesto ediliyor. Hong Kong vatandaşlarını Çin'in yargılayacağı yönünde duyulan endişe binleri sokağa dökmüş durumda. Protestolar hala devam etmekte.

Tüm bu yaşananların ışığında sürece rağmen BBC’nin haberine göre Hong Kong’dan akın akın insanın göç etmesi beklenmiyor. Günün sonunda Britanya, yaklaşık 300 bin kişinin gelecek beş yılda vize başvurusunda bulunmasını bekliyor.

GÖÇÜN ARDINDAKİ MOTİVASYON: ÇOCUKLAR

Ancak bazıları çoktan Hong Kong’u terk etti bile. Andy Li ve eşi Teri Wong, Britanya’nın yeni vize programını başlatmayı planladığını açıklamasından kısa bir süre sonra ekim ayında kızları Gudelia ve oğulları Paul ile York şehrine taşındı. Bu göçün arkasındaki motivasyon ise çocuklarıydı.